Atbilde 45 minūtēs: Latvija nākamnedēļ plāno sākt izmantot ātros Covid-19 noteikšanas testus

Pievienot komentāru

Iespējams, jau nākamnedēļ Latvijā nonāks jaunākās paaudzes Covid-19 testi, kas būtiski samazinās rezultātu iegūšanas laiku. Gaidīšanas laiks būs mazāks par stundu. Tas ir īpaši svarīgi slimnīcās, tāpēc sākotnēji tos izmantos tieši tur.

Šobrīd veikt Covid-19 testus iedzīvotāji var paši vai arī ar norīkojumu. To izsniedz ģimenes ārsts. Atkarībā no katra individuāla gadījuma pastāv atšķirība, kas sedz analīžu izmaksas. Paši testi parasti tiek veikti trijās līdz sešās stundās, bet atbildi cilvēks saņem diennakts laikā.

“Mēs gaidām ātros testus, ko lieto divas nedēļas ASV. Varētu būt, ka nākamnedēļ beigās būs eksprestests, kas atbildi dod 45 minūtēs. Ir ļoti vienkāršs lietošanā,”  stāsta Veselības ministrijas galvenais infektologs Uga Dumpis.

Testu cena ir līdzīga jau šobrīd izmantotajiem – ap 80 eiro. Plānots, ka Latvijā tos sāks izmantot no nākamās nedēļas. Sākotnēji jauno testēšanas metodi plānots izmantot lielajās slimnīcās, lai, piemēram, saprastu, vai pacienta patiesais hospitalizēšanas iemesls bijis Covid-19. Tiesa, vismaz pagaidām ir ierobežojumi jaunās metodes pieejamības dēļ.

Kvotu – 2000 testu mēnesī – Latvijai noteicis ražotājs, jo līdzīgas vajadzības ir arī citviet pasaulē. Kā TV3 Ziņām sacīja Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas speciālists Sergejs Ņikišins, testus izmantos neatliekamos gadījumos.

“References laboratorija veiks visu to testēšanu visām Latvijas slimnīcām, bet jābūt noteiktiem kritērijiem slimnīcām, lai sūtītu to testu. Viņš būs veicams tiem, kam būs steidzamas operācijas, koronārais sindroms, insults, infarkts, kuriem divus stundu laikā vajag zināt atbildi,” norāda Ņikišins.

Izmantotā metode analizējamā materiāla iegūšanai neatšķiras no šobrīd lietojamās. Tās ir ar vates kociņu iegūtas uztriepes. Citviet Eiropā – piemēram, Čehijā, izmanto alternatīvu metodi. Asins analizēs no pirksta. Tas ir lētāk – internetā nopērkamais tests maksā ap 25 eiro, taču pēc Latvijas speciālistu sacītā, ir ar daudz zemāku precizitāti un pēc būtības paredzēts citiem mērķiem.

“Runājot par citām metodēm – tas vairāk ir kādai retrospektīvai analīzei. Vai cilvēkiem izveidojas antivielas, imunitāte. Tā nav diagnostiskā metode, un tur tiešām izmantojams asins paraugs, kur meklē tās antivielas pret vīrusa izraisītāju,” skaidro Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas speciālists Sergejs Ņikišins.

Vienlaikus plaša iedzīvotāju testēšana joprojām ir Veselības ministrijas prioritāte. To veikt, tiesa, nevis ātrajā, bet normālajā kārtībā, no nākamās nedēļas piedāvās visiem jaunajiem slimnīcu pacientiem.

“Neesiet pārsteigti, lūdzu, sadarbojieties ar mediķiem, piekrītiet šo analīžu veikšanā, ja reiz slimnīcas neatliekamās palīdzības nodaļās uzņemšanā to piedāvā,” uzsver Ilze Viņķele (AP).

Trim līdzšinējām laboratorijām, kurās tiek veikti Covid-19 testi, tagad pievienojusies arī ceturtā. Tagad sarakstam pievienojies arī zinātniskais institūts “BIOR”.