Atbalsta ”zaļā iepirkuma” instrukciju vietējo ražotāju atbalstam

Pievienot komentāru
Atbalsta ”zaļā iepirkuma” instrukciju vietējo ražotāju atbalstam
FOTO: LETA

Otrdien, 9. septembrī, Ministru kabineta (MK) sēdē izskatīja un atbalstīja Finanšu ministrijas (FM) izstrādāto zaļo iepirkumu instrukciju. Instrukcija izstrādāta, lai mazinātu Krievijas embargo ietekmi uz vietējiem ražotājiem.

“Sagaidām, ka šī publisko iepirkumu instrukcija spēs praksē iedzīvināt zaļā iepirkuma principus, kā rezultātā pasūtītāji saņems kvalitatīvākas preces un pakalpojumus. Tiks veicināta videi draudzīgu tehnoloģiju izmantošana un preču ražošana, un mūsu vietējiem ražotājiem būs iespēja kļūt konkurētspējīgākiem,” norāda finanšu ministrs Andris Vilks.

Saskaņā ar Līguma par Eiropas Savienības darbību 34.pantu dalībvalstis nevar tiešā veidā aicināt iegādāties tikai vietējo ražotāju preces. Tāpat Publisko iepirkumu likums nepieļauj iespēju iepirkumos pieprasīt konkrētu ražotāju, zīmolu un konkrētas valsts preces.

Tiesiskā veidā vietējo ražotāju produktu iepirkumu var veicināt, izmantojot zaļā iepirkuma sniegtās iespējas. Tā, piemēram, ēdinot bērnus, izglītojamos, sociālās aprūpes iestāžu iemītniekus un pacientus ar svaigiem un sezonāliem produktiem, bioloģiski audzētiem produktiem vai produktiem, kuru audzēšanā nav izmantoti pesticīdi vai minerālmēsli.

Instrukcija zaļā iepirkuma kritēriju piemērošanai nodrošinās, ka tā prasības tiek piemērotas konsekventi, kā arī pasūtītājiem tiks mazinātas bažas, vai to rīcība ir tiesiska.

Instrukcijā ir norādīts, kādas prasības konkrētajai preču grupai un pakalpojumam ir atbilstošas zaļā iepirkuma principiem un Publisko iepirkumu likumam, kā arī sniegti kritēriji saimnieciski izdevīgākā piedāvājuma noteikšanai.

Instrukcija būs saistoša valsts tiešās pārvaldes iestādēm, savukārt pašvaldības un citi pasūtītāji instrukcijā sniegtos kritērijus un prasības aicināti piemērot brīvprātīgi.