ASV vēstnieks: Nezinu, vai Latvija izdarījusi pietiekami, lai izvairītos no iekļūšanas “Moneyval” pelēkajā sarakstā

2 komentāri

“ASV stingri stāv par NATO principiem un Latvija ir un būs tuvs Savienoto Valstu draugs”. Šādu pārliecību pauž jaunais ASV vēstnieks Latvijā Džons Kārvails, kurš amatā stājies vien pirms mēneša. Uz sarunu pie jaunā Savienoto Valstu pārstāvja Latvijā devās kolēģis Ivo Butkevičs.

ASV vēstnieks Latvijā Džons Leslijs Kārvails amatā oficiāli stājās 5. novembrī. Viņš ir karjeras diplomāts, līdz šim bija ASV Valsts departamenta Personāla plānošanas un attīstības biroja direktora vietnieks. Kārvails amatā nomainīja iepriekšējo vēstnieci Nensiju Petitu, kura Savienotās Valstis Latvijā pārstāvēja no 2015. gada.

Uz sarunu ar TV3 Ziņām vēstniecībā Kārvails ieradās oranžā kaklasaitē. Kā pats stāta, tas saistīts ar ANO 16 dienu akciju, iestājoties pret ar dzimumu saistīto vardarbību.

Vēstnieks stāsta, ka Latvijā iejuties labi, izdevies arī izrauties no Rīgas un apmeklēt Jūrmalu, Cēsis un Siguldu. Iepaticies viņam arī Latvijas ēdiens un alus: “Latvijā viss ir lieliski, izņemot pašreizējos laika apstākļus. Man gan stāsta, ka šis esot nepatīkamākais gada laiks un pakāpeniski kļūšot labāk. Es ļoti gaidu sniegu, lai kļūtu gaišāks, bet kopumā mani šeit uzņēma lieliski un es nevaru iedomāties labāku vietu, kur pārstāvēt Savienotās Valstis.”

Šajā nedēļā aizvadīts NATO samits, kurā lielā mērā aizēnoja savstarpējas ķildas starp tādu alianses smagsvaru kā ASV, Francija un Turcijas līderiem. Savienoto Valstu vēstnieks gan uzsver, ka ASV nesatricināmi stāv par NATO pamatprincipiem – neskatoties uz to, ka Baltā nama saimnieka Donalda Trampa izteikumi par aliansi dažkārt bijuši ne visai glaimojoši.

“Lai citi komentē politiskos notikumus un mahinācijas Savienotajās Valstīs, bet, atskatoties uz notikušo Londonas samitā, mūsu prezidents un ASV kopumā pauda ļoti stingru atbalstu NATO un mūsu Rietumu partneriem,” teic Kārvails.

Pēdējā laikā Latvijā īpaši aktuāla ir Eiropas Padomes noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas pasākumu novērtēšanas ekspertu komitejas “Moneyval” rekomendāciju ieviešana, lai Latvija neiekļūtu organizācijas tā sauktajā pelēkajā sarakstā. ASV vēstnieks atzinīgi izsakās par Latvijas progresu, taču viņam nav pārliecības, vai izdarīts pietiekami.

“Mēs vēlamies atzīmēt ļoti nozīmīgos soļus, kurus Latvija un jo sevišķi pašreizējā valdība spērusi attiecībā uz naudas atmazgāšanu un korupciju. Šie centieni ir pelnījuši atzinību. Jūs jautājat, vai Latvija izdarījusi pietiekami, lai neiekļūtu pelēkajā sarakstā… Es varu godīgi teikt – nezinu. Vēl atlikuši divi mēneši, un tas būs konkrētās organizācijas lēmums,” pauž Kārvails.

ASV vēstnieks arī apliecināja, ka Savienotās Valstis ir ieinteresētas paplašināt sašķidrinātas gāzes piegādes Baltijai, tai skaitā mazinot reģiona atkarību no Krievijas energoresursiem: “Kā jau jebkura valsts – mēs vēlamies paplašināt savas tirdzniecības iespējas. Ja Baltijas valstis ir galamērķis mūsu sašķidrinātajai gāzei, lieliski! Daudz svarīgāks jautājums, kuram nesenajā vizītē pieskārās arī toreizējais enerģētikas ministrs Riks Perijs, ir enerģētiskā drošība un energoresursu avotu diversifikācija. Ja ASV vai citu valstu sašķidrinātā gāze to Latvijai var veicināt, tas ir tikai ieguvums.”

Savienot Valstu vēstnieks arī uzsvēra, ka ASV vienmēr ir bijušas labs draugs un sabiedrotais Latvijai. Tā tas palikšot arī turpmāk: “Mūsu attiecības stiepjas vairāk nekā 100 gadu pagātnē. Kā zināt, mēs nekad neatzinām Padomju savienības okupāciju. Man ir paveicies, esmu atnācis uz valsti, ar kuru ASV ir ļoti spēcīgas attiecības. Mans darbs ir mēģināt paplašināt šo sadarbību, padarīt mūsu saikni vēl ciešāku. Pagaidām – tam ir bijis labs sākums.”

2 komentāri