ASV valsts sekretārs brīdina par Krievijas radītiem draudiem

2 komentāri
ASV valsts sekretārs brīdina par Krievijas radītiem draudiem
AP/SCANPIX

Krievija rada draudus rietumu brīvajām valstīm – par to paziņojis ASV valsts sekretārs Maiks Pompeo. Viņš norādījis gan uz militārajiem riskiem, gan ekonomiskajiem aspektiem. Krievijas instruments ģeopolitiskās ietekmes palielināšanā draud būt “Nord Stream 2” gāzesvads.

Bažas par Krievijas radītajiem draudiem ASV valsts sekretārs Maiks Pompeo pauda vizītes laikā Vācijā, kur Berlīnes mūra krišanas gadadienas priekšvakarā apmeklēja vietu, kur dienēja Aukstā kara laikā. Vācijas galvaspilsētā viņam bija arī tikšanās ar vairākām amatpersonām. Pompeo īpaši uzsvēra Kremļa aktivitātes Austrumukrainā.

“Krievija, ko šobrīd vada bijušais VDK aģents, iebrūk kaimiņos un nogalina politiskos pretiniekus, viņš apspiež Ukrainas pareizticīgās baznīcas neatkarību. Krievijas varasiestādes ar policijas reidiem terorizē Krimas tatārus un ukraiņus, kas darbojas pretī Krievijas agresijai. Čečenijā ikviens, ko varasiestādes uzskata par nevēlamu, pazūd,” norāda Pompeo.

Draudi, ko rada Krievija, Pompeo skatījumā, ir reāli arī Rietumvalstīm. Runa ir arī par Maskavas rokās esošajiem ekonomiskajiem instrumentiem: “Tāpēc mēs uzstājam, lai Vācija nekļūtu atkarīga no Krievijas enerģijas. Mēs negribam, lai Eiropas enerģijas piegādes būtu atkarīgas no Vladimira Putina kaprīzēm. Tāpēc mēs prasām vairāk no visiem mūsu NATO sabiedrotajiem, jo rietumu brīvajām valstīm ir pienākums novērst draudus mūsu tautām. Tikai kopā mēs esam stiprāki.”

Jāpiebilst gan, ka NATO iekšienē pēdējās nedēļās vairojusies spriedze. Pēc ASV prezidenta lēmuma atsaukt karavīrus no Sīrijas ziemeļiem, Turcija tur sāka iebrukumu. Francijas prezidents Emanuels Makrons šonedēļ paziņoja, ka NATO ir piedzīvojusi “smadzeņu nāvi”, jo trūkst koordinācijas starp Eiropas un ASV sabiedrotajiem.