ASV sankciju radīto haosu Ventspils ostā nolemts risināt pēc “Parex” bankas parauga

6 komentāri
ASV sankciju radīto haosu Ventspils ostā nolemts risināt pēc “Parex” bankas parauga
ERVĪNS MELNGAILIS, LETA

Zem amerikāņu sankciju vesera nonākušais Aivars Lembergs turpinājis atkāpšanos no dalības dažādās organizācijās, tikmēr valdība no jauna pieslīpēja savu rīcības plānu, lai nepieļautu, lai “zem sitiena” nonāk viss Latvijas tranzīta sektors.

Lai glābtu Ventspils brīvostu, steigā nolemts veidot jaunu valsts kapitālsabiedrību, kurai pakāpeniski nodos visus Ventspils ostas aktīvus. Tikmēr esošo ostas pārvaldi, kura Lemberga dēļ iekļuva ASV melnajā sarakstā, nolemts pakāpeniski likvidēt.

Šodien notika pirmā darba grupas sēde Ventspils brīvostas nepārtrauktas darbības nodrošināšanai pēc tam, kad ASV Valsts kases Ārvalstu aktīvu kontroles birojs iekļāva Ventspils brīvostas pārvaldi sankciju sarakstā.

Ministri secināja, ka vakar Saeimā pieņemtie grozījumi likumos, ar kuriem valsts pārvaldībā tiek pārņemtas Rīgas un Ventspils ostas, ir nepietiekami, lai paglābtu ostu no kraha. Tāpēc nolemts dibināt jaunu kapitālsabiedrību, kas būs Ventspils brīvostas funkciju un pienākumu pārņēmēja. Savukārt esošo pārvaldi, kuru vēl nesen vadīja Lembergs un kura nonākusi ASV sankciju sarakstā, ar laiku paredzēts likvidēt.

“Situācija ir ļoti līdzīga kā uzņēmumu maksātnespējas gadījumā, kaut vai atceramies šeit “Parex” stāstu. Ja savulaik tika izveidota labā banka, kur tika nodoti visi labie aktīvi, arī šajā gadījumā tiek veidota labā ostas pārvalde, kurai tiek nodoti nepieciešamie aktīvi,” saka satiksmes ministrs Tālis Linkaits (JKP).

Jaunizveidotajai kapitālsabiedrībai, kuras īpašniece būs valsts, pakāpeniski paredzēts nodot ar uzņēmējiem noslēgtos līgumus un investīciju projektus. Tikmēr attiecībā uz Rīgas brīvostu spēkā būs vakar pieņemtais lēmums, ka no tās valdes tiek atlaisti pašvaldības pārstāvji, bet līdz jūlijam tiks gatavots jauns ostu pārvaldības modelis.

Bažas par pēdējo dienu notikumiem tranzīta jomā pauž ārvalstu investoru padome, kuras biedriem piederoši ostu uzņēmumi saskārušies ar pirmajām problēmām.

“Ostās strādā ļoti daudz dažādu uzņēmumu, tostarp arī ārvalstu kapitāla kompānijas. Tās nav nekādā veidā saistītas ar personām, pret kurām ir noteiktas šīs sankcijas. Līdz ar to būtu nepieciešams nodrošināt, lai šādos gadījumos negatīvā ietekme tiktu maksimāli mazināta,” norāda Ārvalstu investoru padomes izpilddirektors Mārtiņš Panke.

Tikmēr, lai novērstu problēmas līdzīgas kā Ventspilī, Lembergs spiests pamest arvien jaunas organizācijas. Piektdien viņš apturēja darbību Latvijas Olimpiskajā komitejā.
6 komentāri