ASV izpērk munīciju, Itālijā slēdz ieroču ražotni. Ko sagaidīt Latvijā?

4 komentāri

Covid-19 visvairāk skartajā Eiropas valstī Itālijā pēdējās nedēļas apturēta daudzu ražotņu darbība. Tostarp, ”Perazzi” munīcijas fabrika. Šis, kā arī kopējais iedzīvotāju noskaņojums veidot dažāda veida rezerves, Latvijas medniekiem licis bažīties par patronu pieejamību. Vai munīcija kļūs par nākamo deficīta preci?

Situācija dažādās Eiropas valstīs ir atšķirīga. Latvijā, lai arī ieviesti daudzi ierobežojumi, kopumā tie ir diezgan liberāli. Slēgtas vien masveida pulcēšanās vietas. Taču, vietām ar grūtībām saskaras tie, kas vēlas laiku pavadīt brīvā dabā.

“Lietuva ir gājusi skarbāku ceļu. Viņi ir slēguši visus veikalus, izņemot pārtikas un aptiekas, līdz ar to, medniekiem, kas vēlas doties medībās, patronas nav krājumā, tad viņas arī nav kur nopirkt,” stāsta Latvijas Mednieku savienības valdes priekšsēdētājs Jānis Baumanis.

Un tas ne vienam vien medniekam reģionos likusi aizdomāties par krājumu papildinājumu. No mutes mutē tiek nodota informācija, ka grūti atrodamas patronas. Lietuvieši gan tās izpirkt nevar. Pārvietošanās ierobežojumu dēļ.

Medniecībā šis gan ir diezgan kluss laiks. Daudzu dzīvnieku medīšanai ir liegums. Tas atspoguļojas arī veikalā.

“Patronu krājumi mums ir pietiekoši un ja kaut kur kādā citā veikalā, ne mūsu, trūkst patronas, tad tikai tāpēc, ka krājumi bijuši mazi. Bet paši redzat, veikals mierīgs, kluss, rindas nestāv,” teic veikala “Purnavu muiža” vadītājs Arnis Bērziņš.

Vēl viena versija, kāpēc vienā vai otrā vietā krājumi tomēr patukšoti, ir zosis. Atšķirībā no citiem gadiem, tās aizsargājot lauksaimniecības laukus ir atļauts šaut.

“Ir virkne mednieku, kas ir padzirdējuši, ka ir atļauts pavasarī medīt zosis, varbūt ir skrējuši uz veikaliem pirkt patronas, bet nav painteresējušies, ka tās ir atļaujas konkrētiem lauksaimniekiem, zemes īpašniekiem, kam postījumi tiek nodarīti nevis jebkuram mednieka zosu medībām,” saka Latvijas Mednieku savienības valdes priekšsēdētājs.

Viens no karstākajiem zosu šaušanas idejas aizstāvjiem ir Krustpils puses lauksaimnieks Andris Felss. Pirms gada viņa saimniecību tiešām bija apsēduši gājputnu bari: “Es vēl iesniegumu neesmu rakstījis, jo tāpēc, ka man tās zosis tikai tagad parādījušās. Par cik sējas darbus vēl neesam sākuši, es vēl domāju tā, ka varbūt viņas šogad ātri aizies. Nu, droši vien, ka tuvākajā laikā to arī darīšu, ja rādīsies, ka to zosu paliek bezizmēra daudz, nāksies. Neko darīt.”

Tas liek domāt, ka ja patronu trūkums kaut kur arī bijis, tad tas bijis lokāls un bez tālejošām sekām.

4 komentāri