ASV gaisa spēki demonstrē degvielas uzpildi virs Latvijas debesīm

0 Komentāru

Šobrīd Latvijā un mūsu tuvākajās kaimiņvalstīs notiek ikgadējās militārās mācības Saber Strike, kurās piedalās 18 000 karavīru no 19 valstīm. Viņi noslīpē jaunas iemaņas un demonstrē savas spējas. Joma, kurā vārda vistiešākajā nozīmē nepieciešama visaugstākā pilotāža, ir degvielas uzpilde gaisā no lidmašīnas uz lidmašīnu.

Lidmašīnas uzpilde gaisā ir ļoti sarežģīts manevrs, kuru spēj izpildīt tikai pašas augstākās raudzes piloti. Tās laikā divi lidmaparāti, kas katrs kustas ar ātrumu vairāk nekā 300 kilometri stundā, vairākas minūtes jāspēj noturēt mazāk nekā desmit metru attālumā viens no otra. 05:31.

Militārām vajadzībām īpaši piemērotais Boeing modelis, izmantojot īpašu savienojumu, gaisā var uzpildīt vairākas citas kaujas lidmašīnas, tādējādi ļaujot tām pildīt militārās misijas arī vietās, kur tuvumā nav neviena draudzīgu spēku kontrolēta lidlauka. Ja nebūtu sava degviela jāpārsūknē citiem, lidojošais benzīntanks pats spētu bez nosēšanās nolidot teju 20 stundas. Tas var pārvadāt līdz pat 100 tonnām degvielas, tādēļ pirms pacelšanās rūpīgi jāpārbauda, vai viss aprīkojums ir perfektā darba kārtībā.

“Redziet te apakšā logu? Tā ir uzraudzības lūka, no tās tiek kontrolēts pārliešanas process. Šobrīd pilots ir pie stūres, un vēlreiz pārbauda visus iespējamos vadības rīkus, vai viss kārtībā, tādēļ arī kustās spārni,” stāsta Kenets Stouklijs, lidmašīnas tehniķis.

Mazās kaujas lidmašīnas uzpilde prasa piecas minūtes, bet liels bumbvedējs var aizņemt pat pusstundu. Pats process ir tehniski vienkāršs, bet, kā atzīst piloti, grūti izpildāms un pat dzīvībai bīstams. “Tā ir sarežģīta operācija. Diviem lidaparātiem lidot tik tuvu vienam pie otra ir nedroši. Tas ir teikts visās apmācību grāmatās. Bet man jāatzīst, ka tas ir arī aizraujoši un es to izbaudu,” atklāj pilots Čads Mativa.

Šī paraugdemonstrējuma laikā karavīri savas iemaņas demonstrēja bez starpgadījumiem. Pēc piecu kilometru augstuma sasniegšanas lidojošais beznīntanks uzpildīja astoņas kaujas lidmašīnas A-10 un veiksmīgi nosēdās turpat Rīgas lidostā.

0 Komentāru