ASV gaisa desants Latvijā var ierasties deviņu stundu laikā – Ādažu poligonā sākušās militārās mācības “Swift Resposnse”

0 Komentāru
ASV gaisa desants Latvijā var ierasties deviņu stundu laikā – Ādažu poligonā sākušās militārās mācības “Swift Resposnse”
Foto: LETA

Amerikāņu gaisa desants Latvijā var ierasties deviņu stundu laikā – tas šodien tika pierādīts militārajās mācībās Ādažu poligonā, kur tieši no ASV ieradās un piezemējās prāvs skaits karavīru ar militāro tehniku. 

ASV gaisa desantnieki Latvijā ieradās agrā sestdienas rītā – ap plkst. 6.00.

Mācību ”Swift Resposnse” nosaukums tulkojumā no angļu valodas nozīmē ”Straujā atbilde”. Un tieši to demonstrē šie vingrinājumi. Uz divu roku pirkstiem saskaitāmu stundu laikā ASV no savas teritorijas var aiztransportēt karavīrus – izpletņlēcējus – līdz Latvijai.

“Šī vingrinājuma galvenā filozofija ir ātra, mobila liela spēku apjoma pārvietošana, lai nodrošinātu operāciju izpildi kopā ar sabiedrotajiem. Un to mēs redzam – no ļoti tāla reģiona, ASV, tiek pārvietots bataljona lieluma kaujas grupa, kas nodrošināt operāciju izpildi,” norāda NBS komandieris Leonīds Kalniņš.

Lidmašīnas C-17 Latvijā ierodas tieši no gaisa spēku bāzes ASV Ziemeļkarolīnas štatā. Nekādu pieturvietu tām nebija, degviela uzpildīta lidojuma laikā. “Aptuveni deviņu stundu lidojums. Tieši līdz Latvijai,” skaidro ASV armijas pulkvežleitnants Maiks Adamskis.

Pirms pašu gaisa desantnieku piezemēšanās, no lidmašīnām izmet aprīkojumu – militāro tehniku un rezerves, kurās ir viss, lai karavīri pirmajās militārās operācijas dienās būtu pilnībā nodrošināti. Kopumā šo mācību ietvaros Latvijā ieradās ap 500 ASV un Lielbritānijas gaisa desantnieku.

“Gaisa desantnieki izpletņlēcēji ir apmācīti ar visu tikt galā saviem spēkiem un darboties vienatnē. Tipiskajā situācijā mēs veicam šādus desantus naktī nelielās grupās, un uzreiz virzāmies uz sava pirmā uzdevuma izpildi,” norāda Adamskis.

Šajās mācībās sabiedroto desantniekus uz zemes sagaida vietējie karavīri. Pēc šāda manevra apvienotie spēki varētu dot prettriecienu iebrucēju kaujiniekiem. Šoreiz treniņa laikā gan radās problēma – piezemēšanās zonā aizdegās militārā tehnika. Tāpēc drošības apsvērumu dēļ no lidmašīnām izlēca krietni mazāk gaisa desantnieku nekā sākotnēji bija plānots.

“Mēs vēl cenšamies saprast, kas īsti notika. Piezemēšanās zonā bija notika degšana. Bet šis jau arī ir iemesls, kāpēc mēs rīkojam mācības – lai nākamajā reizē varētu visu izdarīt pareizi,” saka ASV armijas pulkvežleitnants.

Lai gan pats lidojums no ASV līdz Latvijai ilga tikai deviņas stundas, aizokeāna bruņoto spēku pārstāvis atklāj, ka šo mācību plānošana sākta aptuveni pirms gada.

0 Komentāru