Aspazijas un Raiņa mājas Rīgā un Jūrmalā ir autentiski atjaunotas – dižgaru klātbūtne noteikti sajūtama

Pievienot komentāru
Aspazijas un Raiņa mājas Rīgā un Jūrmalā ir autentiski atjaunotas – dižgaru klātbūtne noteikti sajūtama
FOTO: Ilze Vēbere ()

Pērn visa gada garumā atzīmēto Raiņa un Aspazijas jubileju remontu dēļ neizdevās svinēt viņu reālajās mājvietās, bet šis rudens zaudēto dod ar uzviju – atguvuši senos vaibstus, pie sevis apmeklētājus gaida dzejnieku memoriālie muzeji Rīgā un Jūrmalā. Abas mājas pilnībā restaurētas un ir tik autentiskas, ka dižgaru klātbūtne tajās ir gandrīz vai jūtama.

”Ja ieklausāmies, mums šobrīd spēlē Aspazija!”, Raiņa un Aspazijas memoriālajā dzīvoklī aicina tā vadītāja Gaida Jablovska.

Ar klaviermūziku Raiņa un Aspazijas mājā tiek sagaidīti ciemiņi, tālākās istabās pazib abu dzejnieku ēnas, Raiņa istabā iezvanās telefons – memoriālais dzīvoklis iekārtots tik autentiski, ka šķiet, ka rakstnieku pāris ir tepat aiz sienas.

Rūpīga restaurācija

img_3043

Ilgus gadus drupusi un sūbējusi, Raiņa un Aspazijas māja atkal izskatās tā, kādu viņi to bija iekārtojuši – līdz precizitātei, vadoties pēc fotogrāfijām, restaurētas tapetes, mēbeles, logu slēģi. Restauratori arī ievērojuši telpu iekārtojumu, piemēram, Raiņa istaba saglabāta, kā viņš pats teicis, kā demokrātisks salonu, lai citi redz, ka šeit reiz dzīvojis godīgs cilvēks.

Memoriālā muzeja izveide bija dzejnieku pēdējā griba.

Gaida Jablovska, Raiņa un Aspazijas mājas galvenā speciāliste

Nams, Rīgā, Baznīcas ielā 30, paliek Rīgas pilsētai, kur tai jāiekārto muzejs mūsu abu vārdā. Rīgā paliek mūsu bibliotēka, mūsu rokraksti un tie darāmi visiem pieejami. Testaments ir izpildīts.

Jaunu skatu ieguvusi arī pārējā mājas daļa. Pirmajā stāvā iekārtota dzejnieku bibliotēka, kurā ļoti gaidīti pētnieki – grāmatās rakstnieki veikuši piezīmes, kas nav pētītas. Bet sētas namiņā atvēlēta vieta pasākumiem. Pavīd arī asprātīgas idejas, piemēram, soliņi aprakstīti ar Raiņa radītiem jaunvārdiem vai skapju durtiņas nevis numurētas, bet dēvētas rakstnieka varoņu vārdos.

img_3052

Šajā divstāvu namiņā Baznīcas ielā Rainis un Aspazija ievācās 1926. gadā – tolaik Rainis bija izglītības ministrs un galvenokārt rakstīja bērnu literatūru, bet Aspazija nodevās liriskajai biogrāfijai.

Jauna elpa arī vasarnīcai

Drīz pēc tam, kad Rainis un Aspazija ievācās Baznīcas ielā, viņi iegādājās vasarnīcu Majoros. Ar tā ir sākusi jaunu mūžu. Šajā vasarnīcā dzejnieku pāris atpūtās no pilsētas burzmas, jo Rainim jūra bija ļoti tuva.

Astrīda Cīrule, Raiņa un Aspazijas vasarnīcas vadītāja

Viņam trūka plašuma, saiknes ar pasauli. Dabā viņam šo bezgalīguma izjūtu varēja kompensēt jūra. Tas bija filozofiskā nozīmē. Bet arī reāli Rainim patika peldēties un viņš cēlās agri no rīta, lai dienu sāktu ar skrējienu gar jūru.

Arī šeit vēsture respektēta un katrs kvadrātcentimetrs atjaunots tā, kā to savām acīm skatīja mākslinieki. Šeit ekspozīcija mijas ar tradicionālo un laikmetīgo – fotogrāfijas, vēstules, priekšmeti stāsta par abiem no iepazīšanās brīdim līdz pēdējām kopīgajām dienām.

img_3067

Šī ir jau trešā šogad par Eiropas Ekonomiskās zonas finanšu instrumenta līdzekļiem atjaunotā Raiņa un Aspazijas mājvieta. Dzejnieku pārim veltītie muzeji ir vairāki, bet to ekspozīcija nepārklājas – katrs stāsta par dažādiem dzīves posmiem.

Vasarnīcas verandā Rainis devās aizsaulē, vien dažas dienas pirms tam uzrakstīdams pēdējās dzejas rindas – ko zaļai jaunībai, lai saka sirmais.

FOTO

 

 

Video

Lasi vēl