Ašeradens: Krievijas naudas aizplūšana Latvijas reitingiem nāks par labu

3 komentāri
Ašeradens: Krievijas naudas aizplūšana Latvijas reitingiem nāks par labu
Foto: LETA

No Latvijas bankām visai strauji turpina aizplūst ārvalstu noguldījumi. To apjoms krities līdz zemākajam līmenim piecu gadu laikā.

Tas saistīts ar nesen pieņemtajiem lēmumiem radikāli ierobežot nerezidentu apkalpošanu komercbankās, aizliedzot tā sauktās čaulu kompānijas.

Valdībā pagaidām atturas prognozēt, kāda būs noguldījumu naudas aizplūšanas ietekme uz ekonomiku. Savu vērtējumu gan drīzumā plāno dot starptautiskās reitingu aģentūras, kuru pārstāvji šonedēļ ieradušies Latvijā.

Kā liecina Finanšu kapitāla tirgus komisijas (FKTK) jaunākā statistika, šobrīd noguldījumu apjoms Latvijas bankās ir 18 miljardi eiro. Kopš februāra, kad par pašlikvidāciju paziņoja ASV melnajā sarakstā iekļautā “ABLV Bank”, naudas apmērs Latvijā samazinājies par vairāk neka 2 miljardiem jeb 10 procentiem. Šobrīd ne Ekonomikas, ne Finanšu ministrija nedod oficiālu prognozi, kā tas ietekmēs Latvijas ekonomikas izaugsmi.

Arvils Ašeradens
ekonomikas ministrs (Vienotība)

Šobrīd mēs monitorējam situāciju un redzam, ka tieša ietekme uz tautsaimniecību ir neliela. Daudz svarīgāks mums ir ārējais pieprasījums, kas saglabājas augsts un ļauj attīstīties rūpniecībai un pakalpojumu sektoriem. Tā kā es būtiskus riskus neredzu.

Viens no pirmajiem rādītajiem, vai Krievijas naudas strauja aizplūšanu no kontiem Rīgā var radīt problēmas Latvijas tautsaimniecībai, būs lielāko kredītreitingu kompāniju novērtējums. Šonedēļ Latvijas kasē un Finanšu ministrijā viesojas aģentūru “FITCH” un “Mody’s” pārstāvji. Viņi arī vērtēs, kā liegums apkalpot čaulas kompānijas ietekmēs ekonomiku. Reitingi ietekmē, cik lieli kredītprocenti būs jāmaksā par valsts parāda apkalpošanu. Salīdzinot ar citām Baltijas valstīm, redzams, ka Latvijas reitings ir zemāks gan kā Lietuvā, bet, jo īpaši, Igaunijā.

Baiba Bāne
Finanšu ministrijas valsts sekretāre

Igaunijā nav budžeta deficīta! Latvijā budžeta deficīts ir, līdz ar to mēs esam spiesti iet tirgos un aizņemties un piesaistīt šos resursus. Lietuvā nesen tika paaugstināts reitings, bet kopumā mēs ejam soli solī.

Ašeradens prognozē, ka Krievijas naudas aizplūšana Latvijas reitingiem nāks par labu. To pašu saka arī ekonomisti, atgādinot, ka naudas plūsmas no austrumiem aģentūras vērtējušas ar lielu skepsi.

Mārtiņš Āboliņš
bankas “Citadele” ekonomists

Šobrīd izmaiņas kredītreitingā, visticamāk, būtiski neietekmēs budžeta rādītājus. Ja mēs salīdzinām Latviju ar Slovākiju, kur reitingi ir par divām pakāpēm augstāki nekā Latvijā, tad tās aizņemšanās likmes ir teju identiskas. Tas saistīts ar Eiropas Centrālās bankas procentlikmju politiku, kura nosaka, ka šis likmes ir ļoti zemas.

Jaunākie reitingi gaidāmi nākammēnes.