Ārzemju armijas iepērk Latvijā ražotus dronus un dronu pārķērējus

1 komentārs

Latvijā pamazām attīstās militārā industrija. Tā, piemēram, Mārupē tiek ražoti militārie droni, bet Rīgā – dronu ķērāji un signālu slāpētāji. Šiem abiem uzņēmumiem klienti ir pamatā ārpus Latvijas – no Amerikas līdz pat Āfrikai.

Savukārt Rīgas Tehniskās Universitātes (RTU) jaunie zinātnieki bezpilota lidaparātus aprīko ar nakts redzamības ierīcēm un ļoti jūtīgiem mikrofoniem, kas spēj sadzirdēt kustības daudzu kilometru attālumā.

Bezpilota lidaparāti militārajā industrijā ieņem arvien nopietnāku lomu. Tos izmanto izlūkošanā, novērošanā, kā arī reālās kaujas darbībās, izšaujot raķetes. Mārupē bāzētais uzņēmums “UAV Factory” darbojas jau vairākus gadus un lepojas, ka klientu skaits strauji aug – 100% eksports uz ārzemēm, kur lidaparātus iegādājas, galvenokārt, drošības spēki. Uzņēmuma lepnums ir drons, kuru gaisā palaiž, tēlaini sakot, “izšaujot no kaķenes”, pēc kā lidaparāts pilnīgā klusībā gaisā var riņķot 20 stundas, izsekot un novērot konkrētas teritorijas.

Latvijas telekomunikāciju eksperti kopā ar RTU gudrajiem prātiem izveidojuši mazas, melnas kastītes ietvarā paslēptu jaudīgu datoru, kuru var pievienot jebkuram dronam. Nakts redzamības kamera, vairāki mikrofoni – īsts gaisa izlūks.

Līdz ar dronu industriju strauji attīstās dronu pārtveršanas un slāpēšanas tehnoloģijas. Kamēr vienas valsts militārie spēki pa gaisu izspiego otru, tā ieinteresēta pretinieka lidaparātu nogāzt. Arī policijai bieži jācīnās ar entuziastiem, kas publiskās vietās neatļauti lidina savus aparātus. Izrādās, latvieši roku iesituši arī šajā – dronu pārķeršanas – industrijā.

Latvijā labi attīstīta arī ložu ražošana, produkti iecienīti ārvalstīs. Attīstītas arī novērošanas iekārtu gudrās tehnoloģijas – piemēram kokā paslēpta kamera īpaši noderīga robežsargiem.