9 komentāri

Ārzemēs dzīvojošie Latvijas pilsoņi pauž vilšanos, ka viņiem nebūs iespējams piedalīties savas Latvijā esošās pašvaldības nākotnes noteikšanā. Pretstatā Saeimas vēlēšanām, pašvaldību vēlēšanās diasporai nav nodrošināta nekāda iespēja balsot. Taču emigranti uzskata – bieži viesojoties savās pašvaldībās un uzturot saikni ar tur palikušajiem radiniekiem, viņiem ir vīzija, kā vēlētos redzēt sava novada attīstību.

Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs norāda – salīdzinājumā ar Saeimas vēlēšanām, nodrošināt emigrantiem balsošanu pa pastu pašvaldību vēlēšanās būtu sarežģītāk. Arī lielās izmaksas būtu uz pašvaldību pleciem.

Eiropas Latviešu apvienība izsaka nožēlu, ka politiķi ar šādu lēmumu nav novērtējuši diasporas vēlmi paust piederības sajūtu savam novadam.

Savukārt citas tautiešu biedrības ārzemēs jau pirms gadiem aktualizēja jautājumu, kāpēc Centrālā vēlēšanu komisija vilcinās ar interneta balsošanas ieviešanu, kur autorizācija caur internetbanku, līdzīgi kā portālam ”latvija.lv”.

Arnis Cimdars
Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs

Interneta balsošana šobrīd ir apturēta jeb, pareizāk sakot, tās attīstība neiet uz priekšu, jo Saeimā, kad notika diskusija, nolēma, ka tas nav atbalstāms. Galvenais arguments – šā brīža tehnikas attīstība nenodrošina vienlaicīgi divus principus – gan aizklātums, gan drošība.

Emigrantu organizācijas aicina tos balsstiesīgos, kuri plāno būt Latvijā laikā no 31.maija līdz 3.jūnijam, piedalīties pašvaldību vēlēšanās. Te svarīgs ir datums – 16.maijs jeb pēdējā diena, kad diasporas vēlētājiem ir elektroniski jāreģistrējas balsošanai. Taču Pilsonības un migrāciju lietu pārvalde norāda – lielu daļu emigrantu tomēr varētu sagaidīt vilšanās.

Nepilni 160 000 Latvijas pilsoņu oficiāli ir deklarējuši, ka viņu jaunās dzīvesvietas ir ārzemēs. Turklāt vairs nevar paspēt uz vēlēšanu laiku atkal piedeklarēties Latvijā, jo tad tas bija jāizdara līdz 3.martam. Tie, kuri nav pildījuši likumu un nav norādījuši faktisko jauno dzīvesvietu ārzemēs,  pašvaldību vēlēšanās Latvijā varēs piedalīties, taču tikai ar vienu noteikumu.

Eiropas Latviešu apvienība uz šīm pašvaldību vēlēšanām izrādījusi īpašu interesi par partiju programmām. Laikā līdz 9.maijam partijas ir lūgtas iesūtīt atbildes, kāda ir to solītā politika par nekustamā īpašuma nodokļa piemērošanu īpašumam, kurā nav deklarēta personas dzīvesvieta, tai skaitā – īpašnieks dzīvo ārvalstīs.

TOP komentāri

 • l
  +5 +4 -1

  l

  Nu nezinu gan. Man laikam īsti vienalga kurš pašvaldībās būs noteicējs. Lai lemj cilvēki kas tur dzīvo, jo tieši viņi arī zinās kas viņiem labāk vajadzīgs.

  Liekas, ka patiesībā jau tikai pāris cilvēkiem te ārzemēs tas interesē, un ziņu portāli no mušas uzpūš ziloni, lai būtu par ko rakstīt.

  Jo šeit maniem draugiem un kolēģiem un paziņām īsti neinteresē LV notiekošās pašvaldību vēlēšanas
 • ASĀ NĀTRE
  +1 +1 0

  ASĀ NĀTRE

  Piekrītu - komandējumos esošajiem, tūrisma braucienos izbraukušajiem - jādod iespēja balsot. Bet tiem, kuri aizbraukuši laimes meklējumos, gan nevajadzētu ļaut piedalīties MŪSU valsts lietu lemšanā. Pietiek jau mums tādu streipu, kuri ieradušies, lai pēc tam pamācītu kā dzīvot un paņirgāties par latviešiem, kuri visus smagumus iznesuši uz saviem pleciem... Tās ir MANAS domas....
 • nodokļu maksātājs
  +2 +1 -1

  nodokļu maksātājs

  Kādā sakarā par mums lems tie, kuri šeit nodokļus nemaksā un laimi atraduši citās valstīs? Lai balso par pašvaldību, kurā nodokļus maksā un Latviju liek mierā!

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl