Arvien vairāk skolēnu vēlas strādāt vasaras brīvlaikā

Pievienot komentāru
Arvien vairāk skolēnu vēlas strādāt vasaras brīvlaikā
NATĀLIJA VALDNIECE, 900 SEKUNDES

Tikt pie savas naudas un iegūt darba pieredzi – ir galvenie iemesli, kāpēc jaunieši vēlas strādāt vasaras brīvlaikā. Turklāt šogad gandrīz par trešdaļu ir paliecinājies vakanču skaits, kaut gan pieprasījums vienalga ir lielāks par piedāvājumu. Trīs vasaras mēnešos skolēnu nodarbinātības programmā plāno iesaistīties 7000 jauniešu.

18 gadus vecais Teodors gatavo maltīti Rīgas Zoodārza putniem – pāviem, stārķiem, dzērvēm. Viss ir apgūts, un kam kas jādod ēst ir zināms. Ķīnas kāposti garšo visiem putnu nodaļas iemītniekiem.

Jaunietis te strādā otro vasaru un ar šo darbu ir pilnībā apmierināts. Viņa pienākumos ietilpst ne tikai ēst gatavošana, bet arī teritorijas sakopšana.

Teodors ir iepazinies ar putnu ieradumiem un daudz ko par tiem zina. Piemēram, šim baltajam stārķim ir 20 gadu. Jaunietis jau aprīlī ir pieteicies šim darbam zoodārzā. Mērķis bija skaidrs – strādāt ar dzīvniekiem. “Man ir draugi, kas citur strādā un nopelnīt var vairāk, bet man pašam patīk svaigā gaisā darīt to, kas patīk, dzīvnieki,” viņš saka.

Teodoram ir paveicies, jo vienā mēnesī te var strādāt tikai 10 skolēni, un visas vakances jau ir aizņemtas. Šajā skolēnu nodarbinātības programmā zoodārzs piedalās kopš 2004. gada, un jaunieši jau ziemas beigās paši piesakās, nevis to dara viņu vecāki.

“Tendence saglabājas viena – tie, kas grib strādāt, tie arī nāk strādāt, jo viņi arvien vairāk tam ir gatavi. Sākumā tas var būt nebija pirmos gadus, tagad skolēni grib darboties,” saka Rīgas Zoodārza personāla vadītāja Anita Kļava.

Šo skolēnu nodarbinātības projektu līdzfinansē no valsts budžeta: strādājot vienu mēnesi, pusaudzis vidēji pēc nodokļu nomaksas nopelna 280 eiro – pusi maksā darba devējs, otro pusi – Nodarbinātības valsts aģentūra. Šogad šajā programmā piedalās 7000 jauniešu, tas ir par ceturtdaļu vairāk, nekā tas ir bijis pērn. Taču pie darba netika 3000 gribētāju. Šī pirmā darba pieredze ir ļoti svarīga.

“Tā skolēnam ir iespēja izvēlēties arī nākotnes profesiju, jo profesijas, ko piedāvā darba dēvēji ir ļoti plašas. Sākot no lietvežiem, skolotāju palīgiem, beidzot ar palīgstrādniekiem un labiekārtošanas strādniekiem. Skolēns var izmēģināt vienu vai otru un saprast, ko viņš vēlas darīt,” norāda Nodarbinātības valsts aģentūras pārstāve Kristīne Škorņika.

Tā ir sanācis arī Agnesei. Viņa četras vasaras strādāja Zooloģiskajā dārzā un šogad absolvējot vidusskolu, grib tikt Lauksaimniecības akadēmijā, lai mācītos veterinārārsta profesiju.