Arvien biežāk vardarbību ģimenē pastrādā vīrieši vecumā līdz 35 gadiem

1 komentārs

Saeimā šodien runāja par vardarbību ģimenē. Katra trešā sieviete pasaulē to ir pieredzējusi uz savas ādas, un arī Latvijā dati ir līdzīgi.

Lai arī cietušo tiesiskā aizsardzība uzlabojas, joprojām daudzi vardarbības upuri baidās vērsties pēc palīdzības un ciešanu ķēdi pārtraukt. Satraucoša ir tendence, ka liela daļa varmāku Latvijas ģimenēs ir jauni vīrieši vecumā līdz 35 gadiem.

Lai mazinātu vardarbību ģimenē, Latvija pēdējos gados jau ir spērusi pāris lielus soļus uz priekšu. Piemēram, nosakot to, ka tieši varmākam ir jāpamet dzīvesvieta, nevis cietušajiem. Tomēr Saeimā notikušās starptautiskās konferences dalībnieki bija vienisprātis, ka Latvijai vēl daudz darāmā, lai vardarbību pret sievietēm un bērniem izskaustu ne tikai uz papīra, bet arī reālajā dzīvē.

Policijai jau pusotru gadu ir tiesības aizsargāt vardarbībā cietušos, nekavējoties nošķirot varmākas no ģimenes. Tomēr neilgā prakse atklājusi arī klupšanas akmeņus. Likumsargiem nepieciešama rakstiska piekrišana no upura – taču nereti, baiļu māktas sievietes, iesniegumu neparaksta.

Konferences – ”Kā novērst vardarbību ģimenē” dalībnieki uzsvēra, ka jāmaina likums, nosakot, ka atbildīgās iestādes lēmumu par varmākas nošķiršanu pieņemtu cietušo vietā. Policija norāda arī uz citu satraucošu tendenci – arvien biežāk tieši gados jauni vīrieši paceļ roku pret sievietēm.

Lai arī valsts nodrošina rehabilitāciju vardarbīgajām personām, lai mainītu viņu uzvedību, realitātē agresori nav ieinteresēti mainīties.

Vidēji gadā policija reģistrē līdz astoņiem tūkstošiem gadījumu, kas tiek klasificēti kā ģimenes konflikti. Tomēr varmāku no upura nošķir daudz retāk. Pusotra gada laikā Latvijas tiesās pieņemti 2 400 lēmumi par upuru pagaidu aizsardzību. Tiesnešiem grūtības sagādājot pierādījumu trūkums.

Jāatgādina, ka Latvija vēl aizvien arī tūļājas ratificēt Eiropas Padomes konvenciju par vardarbības pret sievietēm novēršanu jeb tā dēvēto Stambulas konvenciju.

Video

TOP komentāri

  • Mika
    0 0 0

    Mika

    Tapēc, ka viņi ir lupatas. Visbiežāk auguši papusei izjukušā ģimenē, kurā pašam tēvs dzērājs, roku palaidējs, māte cietēja. Atkarībā no temperamenta visbiežāk tāds pats arī izaug kā tēvs- visi slikti, visi (arī bērni) kaut ko parādā, nepateicīgi, neko nenovērtē, nabadziņš pārstrādājies, citi tikai atpūšās.. skumji, bet tāda ir šī paaudze. Bērni tiem, kam tagad ap 50it.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl