Artuss Kaimiņš NEPLP darbā atklājis, viņaprāt, dramatiskus pārkāpumus

Pievienot komentāru

Aizvien tumšāki mākoņi savelkas pār Nacionālo elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomi (NEPLP). Lai atbrīvotu no amata padomes vadītāju, tiesiskus ceļus sola meklēt tieslietu ministrs, bet daži politiķi uzskata, ka tos jau ir atraduši. Tikmēr Dace Ķezbere notiekošajā saskata priekšvēlēšanu gaisotni un mēģinājumus politiski ietekmēt neatkarīgu institūciju.

Vēl aprīļa beigās valdības koalīcijas partijas vienojās – pirms lemt par tālāko NEPLP likteni jāsagaida šobrīd vēl topošā Valsts kontroles finanšu revīzija par padomes darbu un prokuratūras viedoklis par Latvijas Televīzijas (LTV) vadības konkursu.

Ar paziņojumu rīkoties daudz straujāk šodien klajā nāca tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP). Viņš sola ar juristu palīdzību meklēt tiesisku ceļu, kā no amata atstādināt padomes vadītāju Daci Ķezberi.

“Es to nosauktu par paaugstinātas bīstamības situāciju, ka mēs esam atstājuši informatīvās aizsardzības jomā lielāko iespējamo caurumu. Nevar būt atstāta rīcība bez sekām, jebkurai nekompetentai, ne tikai netiesiskai, bet arī nekompetentai rīcībai ir jāseko reakcijai no tiem, kas var šādu reakciju izdarīt, tātad – vai nu tas ir sods, vai nu tā ir nomaiņa,” norāda Bordāns.

Padome viedokļu krustugunīs nonāca gan saistībā ar neveiksmīgo LTV valdes izvēles procesu, gan studijas iznomāšanu Krievijas propagandas kanālam “Russia Today”. Tomēr viedokļi, kurš no padomes locekļiem būtu atlaižams un par kādiem grēkiem, koalīcijas partiju vidū atšķiras.

“Labā ziņa, ka tiek meklēti tiesiski risinājumi un ar to būtu jāsāk, jo pats bīstamākais būtu radīt precedentu, ka ar neatkarīgu institūciju – patīk tā mums vai ne – notiek izrēķināšanās tikai ar politisku lēmumu, nevis tiesiskā ceļā, jo tas demokrātiskā valstī agrāk vai vēlāk atspēlēsies,” norāda VL-TB/LNNK Saeimas frakcijas vadītājs Raivis Dzintars.

Jaunus pierādījumus, kas liecinātu par padomes neizdarībām, jau nākampirmdien galdā koalīcijas partneriem sola likt Saeimas Cilvēktiesību komisijas vadītājs.

Artuss Kaimiņš uzskata, ka pa vienam būtu jāatlaiž visi NEPLP locekļi: “Manuprāt, ir dramatiski pārkāpumi. Šajā gadījumā atbildība ir jāprasa tieši no priekšsēdētājas, šajā gadījumā – no Daces Ķezberes. Man šī informācija pašam bija šokējoša, es viņu pagājušonedēļ pārbaudīju, un šonedēļ esmu saņēmis acīmredzamus pierādījumus.”

Tikmēr Dace Ķezbere politiķu teiktajā saskata mēģinājumus politiski ietekmēt neatkarīgu iestādi turklāt vēl priekšvēlēšanu laikā: “Jaunā konservatīvā partija savas vēlmes iegūt vietas padomē ir izteikusi, tas ir arī galvenais mērķis, kāpēc ir Bordāna kunga aktivitāte. Priekšvēlēšanu laiks pats par savu arī Kudora kunga reklāmu mēs jau esam atzīmējuši, ka ir saistīta tieši ar NEPLP darbību, Krievijas kanālu ierobežošanu, ar televizoru dauzīšanu, tā kā tas viss ir vienas ķēdes posmi dažādi.”

Prokuratūrā pārbaude, kas tika sākta pēc Latvijas Žurnālistu asociācijas iesnieguma, par sabiedriskās televīzijas vadības konkursu vēl turpinās. Tikmēr Valsts kontroles finanšu revīzija par padomes darbu gaidāma jau maija vidū.