Ārsti: Pasaules Bankas pētījumā par slimnīcām ir daudz aplamību

1 komentārs
Ārsti: Pasaules Bankas pētījumā par slimnīcām ir daudz aplamību
Autors: LETA

Pēc iepazīšanās ar Pasaules Bankas pētījumu par veselības aprūpes kvalitāti Latvijā nozares ministrija plāno atsākt slimnīcu tīkla sakārtošanu. Izmaiņas esot gaidāmas tuvāko gadu laikā, ārstniecības iestāžu slēgšana neesot paredzēta. Tikmēr Slimnīcu biedrībā uzskata, ka Pasaules Bankas ekspertu atziņas nevar kalpot par pamatu slimnīcu reformai.

Ierobežos aktivitātes mazajās slimnīcās

Pasaules Bankas secinājumi par slimnīcām un pakalpojumu kvalitāti ir apkopoti uz aptuveni 70 lappusēm. Izvērtējums ir par to, cik kvalitatīvi un pieejami ir veselības aprūpes pakalpojumi. Konkrēti – onkoloģijas, kardioloģijas un dzemdību jomā.

Foto

“Pakalpojumu apjoms, ko sniedz stacionāros, ir saistāms ar kvalitāti. Jo lielāka pieredze, jo labāka kvalitāte. Šis apgalvojums ir neapstrīdams,” norādīja Veselības ministrijas valsts sekretāra pienākumu izpildītājs Kārlis Ketners.

Ministre Anda Čakša piebilda, ka ministrijā vēl gaida to Pasaules Bankas pētījuma daļu, kurā būs norādes par ārstniecības iestāžu izvietojumu. Proti, kurās slimnīcās jāveic sarežģītāki pakalpojumi, bet kurās vietās – vienkāršāki.

“Jāsaprot, ka akūtas situācijas var notikt jebkur Latvijā. Ārstniecības personas uzņemas diezgan lielu risku, palīdzot pacientam konkrētajā brīdī. Plānojot plānveida palīdzību svarīgi to nedarīt vietā, kur tam nav piemēroti apstākļi vai pietiekami liela pieredze. Gadījumā, ja mēs runājam par lokālām slimnīcām, lai nebūtu kāda pārmērīga aktivitāte, kur tam nav piemēroti apstākļi,” uzsvēra Čakša.

Ārsti grib zināt, kurš no Latvijas veicis pētījumu

Tikmēr Slimnīcu biedrībā asi kritizē Pasaules Bankas pētījumu, uz kā pamata plānots sākt reformu. Daudzas atziņas esot aplamas.

“Tas, ka kaut ko vajag sakārtot, ir taisnība. Bet balstīt šo sakārtošanu uz tādiem secinājumiem, kādi patlaban parādās šajā Pasaules Bankas pētījumā, nebūtu korekti. Piemēram, tur ir interpretēta onkoloģisko pacientu mirstība, par piemēru ņemot smagus vēža slimniekus. Tur parādās augsta onkoloģisko pacientu mirstība. Bet šos pacientus nebija iespējams pārvest uz onkoloģisko klīniku, jo bija jāoperē akūti. Man gribas zināt, kurš no Latvijas puses ir piedalījies šī pētījuma veikšanā,” neapmierināts ir Slimnīcu biedrības vadītājs Jevgēņijs Kalējs.

Rīgā dakteri ir pārslogoti

Kalējs uzskata, ka slimnīcu tīklā vienkāršas reformas nav iespējamas. Arī atziņa, ka sarežģītos gadījumos pacienti būtu jāved uz Rīgu, neiztur kritiku.

“Ja šos sarežģītos pacientus plāno ārstēt vienā vietā, tad tajā vietā ir jābūt pieejamībai. Uz doto brīdi ir tieši otrādi. Ir sarežģīti slimnieku ar komplicētu diagnozi ievietot konkrētā slimnīcā. Piemēram, Austrumu slimnīca ir pārslogota. Diennaktī tur uzņem aptuveni 300 pacientus. Tas nav nekāds jaunums, Veselības ministrijā šo problēmu labi zina,” piebilda Kalējs.

Līdz nākamā gada pavasarim Veselības ministrijā tikšot sagatavots slimnīcu reorganizācijas plāns. Galvenais mērķis – uzlabot pakalpojumu kvalitāti un pieejamību. Izmaiņas notiks tuvāko 3 līdz 4 gadu laikā.

Video

1 komentārs