Ārsti ceļ trauksmi par smagiem ievainojumiem, kas gūti neapdomīgi strādājot ar dārza tehniku

Pievienot komentāru

Ārā vasarīgs laiks un daudzi to steidz izmantot, strādājot dārzā vai veicot remontus. Un šeit vietā kārtējie brīdinājumi, ka jābūt uzmanīgiem. Darba pilnas rokas šajā laikā, piemēram, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas mikroķirurgiem. Daudz jāpalīdz elektrotehnikas traumētiem cilvēkiem.

Mehānismi dārza tehnikai – zāles pļāvējiem, trimeriem, krūmzāģiem un flekšiem – paredzēti smalcināšanai, kas nozīmē, tiem saskaroties ar cilvēka ķermeni – kājām un rokām, rada smagas traumas. Populārākais ir mēģināt atbrīvot zāles pļāvēju no ieķērušās zāles, kamēr tas darbojas. Kad zāles kušķis iznāk ārā, iedarbojas arī pats mehānisms un cieš rokas. Savukārt lūztot krūmgriezēja asmenim, nereti tas var nošķelt atsevišķas ķermeņa daļas pilnībā.

“Prakse pierāda, ka tikko kā sākas siltais laiks, un pa jaunam tiek vilkti ārā tie agregāti, kas ir nostāvējuši visu ziemā mierā, atkal ir tās pašas traumas. un tad cilvēks vienmēr saka, vai, es jau gribēju kā labāk, bet tas zāģis pats uzleca vai tas tur norāvās, parasti tam visam klāt neuzmanība, alkohols un bezatbildīga pašpaļāvība uz saviem spēkiem,” saka Mikroķirurģijas centra pārstāvis Jānis Bendiks.

Pirms nedēļas mikroķirurgiem Austrumu slimnīcā bija jāsteidz palīgā trim cilvēkiem, kas guva traumas, strādājot ar dārza tehniku. Viens no pacientiem, pusotru gadu vecs puisēns, paskrēja zem mauriņa traktora, ar ko brauca viņa tēvs.  Bērnam sadragātas kājiņas.

“Sie mehānismi ir paredzēti smalcināšanai – tās traumas ir smagas un prasa ļoti nopietnu ārstēšanu. Kas ir varbūt pats nepatīkamākais, ir tas, ka tai skaitā cieš mazi bērni, kuri tur varbūt ir patrāpījušies nejauši, pa ceļam, nepamanīti, nepieskatīti, un tad attiecīgi tās sekas mazam bērnam ir vēl smagākas nekā pieaugušajam,” norāda Mikroķirurģijas centra pārstāvis.

Mediķi vērš uzmanību, ka drīz sāksies skolēnu brīvlaiks un līdz tam vecākiem ar savām atvasēm būtu rūpīgi jāizrunā drošība, tostarp pašu mājās un dārzā.  Ārsti novērojuši, ka daudz biežāk traumas tiek gūtas strādājot ar tehniku, kas tikusi pašrocīgi pielāgota vai kam noņemta rūpnieciski uzstādītā drošības sistēma.

Statistika liecina, ka arī dažādas elektrotraumas, visbiežāk, tiek gūtas vasarā. Tādēļ svarīgi bērniem izskaidrot ne vien  elektrodrošības pamatnoteikumus, bet vecākiem mājās pārbaudīt esošās elektroiekārtas, pārliecinoties, ka tās nav bojātas. Šogad viens bērns no elektrības trieciena, gāja bojā.

“Konkrētais gadījums bija ar rozeti, kas nebija kvalitatīvi izolēta, un bērns pieskārās un guva letālu traumu. Tāpat jau minētie pagarinātāji,  bijis arī  letāls gadījums ar fēnu. Fēnam mēdz pie savienojuma pārlocīties izolācija, it kā izskatās nekaitīgi, bet atliek pieskarties un rodas neglābjama trauma,” saka “Sadales tīkls” izpilddirektors Sandis Jansons.

Bieži elektrotraumas izraisa iekārtu lietošana mitrā vidē un ūdens tuvumā.