Ārpolitikas eksperti Minskas sarunu rezultātus aicina vērtēt ļoti piesardzīgi

Pievienot komentāru
Ārpolitikas eksperti Minskas sarunu rezultātus aicina vērtēt ļoti piesardzīgi
FOTO: SCANPIX

Pamiers ir noslēgts, bet līdz stabilam mieram Ukrainā noteikti vēl ir tāls ceļš ejams. Tā Minskas vienošanos komentē arī Latvijas augstākās amatpersonas. Ārpolitikas eksperti Minskas sarunu rezultātus aicina vērtēt ļoti piesardzīgi, norādot, ka vispirms jāsagaida pirmie reālie soļi.

Labāk šāda vienošanās nekā nekāda, taču Minskas sarunu rezultāti negarantē, ka Austrumukrainā tiešām iestāsies miers. Tā nākas atzīt ekspertiem.

“Šīs sarunas ir ar tādu zināmu cerību pieskaņu, bet tajā pašā laikā ļoti divējādi ir jāvērtē šie notikumi. Jo tūlīt jau pēc konferences beigām gandrīz visi šo sarunu locekļi jau izsaka dažādas ne tikai piezīmes, bet jau diezgan lielu skepsi par tālāko darbību un rīcību,” norāda politologs Kārlis Daukšts.

Politologs arī vērš uzmanību, ka Minskas vienošanās neiekļauj konkrētus problēmu risinājumus. Tāpēc nav skaidrs, kā vienošanās punkti tiks īstenoti dzīvē, piemēram, vai Ukraina tiešām veiks savas konstitūcijas reformu.

“Kas tad tā decentralizācija, kas ir konstitucionāli jāizmaina – arī nav skaidrs. Un tajā pašā laikā nav skaidrs, kā virzīsies tālākā šo sarunu implementācija. Diezgan lielu cerību es nelolotu, ka tas attīstīsies tādā labvēlīgā gaisotnē,” piebilst Daukšts.

Eksperti akcentē, ka būs lielas grūtības panākt tā dēvēto Doņeckas un Luhanskas tautas republiku normālu iekļaušanos Ukrainas sastāvā. Turklāt gan Ukraina, gan Krievija un Austrumukrainas separātisti uzskata, ka sarunu laikā ir piekāpušies, taču neviena puse nav sakauta militāri. Tāpēc nevar izslēgt turpmāku karadarbību.

Kā norāda pētnieki, pastāv arī bažas, ka konfliktā iesaistītās puses mēģinās izmantot visdažādākos veidus, lai neievērotu atsevišķus vienošanās punktus.