Arodbiedrība prasa nemazināt nakts ātrās palīdzības brigāžu skaitu

0 Komentāru
Arodbiedrība prasa nemazināt nakts ātrās palīdzības brigāžu skaitu
DMITRIJS SUĻŽICS, F64

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) vadība noraida arodbiedrību pārmetumus par nakts brigāžu skaita samazināšanu un aizsāktās reformas pārtraukt negrasās. Strīda risināšanai tiks veidota izlīgšanas komisija, jo pagaidām ne viena, nedz arī otra puse piekāpties negrasās.

Rēzeknē tagad naktī strādā tikai trīs ātrās palīdzības brigādes – par vienu mazāk nekā iepriekš. Bet slodze mediķiem palikusi lielāka. Jo saskaņā ar Neatliekamās palīdzības dienesta veiktajām izmaiņām darba organizācijā nakts brigādes likvidētas arī Rundēnos un Varakļānos, un tagad palīdzību tur nodrošina blakus esošie, tai skaitā arī Rēzeknes, “ātrie”. Mediķi prognozē, ka Latgalē nakts stundās neatliekamā palīdzība varētu kavēties ierasties uz izsaukumiem. It sevišķi ziemā un pavasarī, kad pieaug izsaukumu skaits, bet ceļi – sliktāk izbraucami.

“Protams, ierasties 25 minūtēs, veicot šādus attālumus, nav iespējams. Ja no Rēzeknes uz Rundēniem izbrauc brigāde, diez vai 25 minūtēs aizbrauks. Arī ņemot vērā to ceļu stāvokli, kāds ir šajā apvidū. Ja kādā reģionā noteiktā laikā posmā ir mazāk ugunsgrēku, slīkoņu un tā tālāk, ugunsdzēsības un glābšanas dienests nesamazina brigāžu skaitu. Mūsu dienestā tas diemžēl notiek tā,” atzīst NMPD darbinieku Rēzeknes arodbiedrības priekšsēdētājs Roberts Uškāns.

Jaunā reforma skar Latvijas reģionus. Ātras palīdzības nakts brigāžu tajos būs par 18 mazāk. Un dažviet tas ir ievērojams skaits.

Nakts brigāžu skaits jau samazināts Rīgā un vēl 12 pilsētās un novadu centros. Līdz gada beigām par vienu nakts brigādi mazāk būs arī Viesītē, Daugavpilī un Dobelē. Mediķu arodbiedrība pret to iebilst un pieprasa nemazināt diennakts brigāžu skaitu Latgalē, Vidzemē un Zemgalē.

“Es nedomāju, ka jānonāk līdz tādai situācijai, kad notiek milzīga nelaime un tiešam kāds no pacientiem arī nomirst. Tas būtu vistraģiskākais, kas būtu šajā situācijā. Ilga gaidīšana neatliekamas palīdzības varētu arī radīt situāciju, kad ārstēšanās līdz ar to tiek pagarināta, jo nav laicīgi sniegta palīdzība,” saka LVSADA priekšsēdētāja vietniece Līga Bāriņa.

NMPD direktore Liene Cipule šorīt “900 sekundēs” gan skaidroja, ka pārmaiņas nepieciešamas, jo no 1. janvāra mediķi vairs nevarēs strādāt virsstundas, kas apgrūtinās brigāžu komplektāciju. Jau tagad dienestā trūkstot 250 darbinieku. Saglabāt esošo dienas brigāžu skaitu nolemts uz nakts stundu rēķina. Tad esot vismazākais risks operativitātei, jo naktī izsaukumu skaits ir tikai 20% no kopējā.

“Mēs nepārtraukti, raugoties uz to, kā mēs tiekam galā ar operatīvo situāciju nakts stundās, kad ir šis samazinājums veikts, varam apgalvot, ka pašlaik nav izmaiņu, un mēs tiešām spējam tikt galā ar visiem izsaukumiem laicīgi. Šis mums ļauj arī stiprināt dienas resursu vietā kur bija problēmas ar darbiniekiem,” norāda Cipule.

Arodbiedrība gan uzskata, ka notiekošā reforma arī negatīvi ietekmēs mediķu atalgojumu, jo par darbu naktī mediķi saņēma piemaksu 75% apmērā. Lai mazinātu finansiālo ietekmi, šogad dienas brigādes strādājošie saņems 15% piemaksu.

“Ja vairāk nebūs darbs diennakti, tad alga noteikti samazināsies. Un 15% runājot arī ar kolēģiem, bija tā summa apmēram uz rokām apmēram ir 5 eiro,” teic Bāriņa.

“Jāuzsver, kad tiesības nav pārkāptas, un šis ir interešu strīds. Ja man jārunā par interesēm, tad galvenās intereses, uz kurām dienests orientējas, organizējot savu darbu, ir pacientu un sabiedrības intereses, un tikai otrajā vietā tiešām ir darbinieku intereses,” pauž NMPD direktore Cipule.

Bet šis strīds var kļūt par tiesisko, ja netiks pildīti Ministru Kabineta normatīvi, kas nosaka, ka ātrās palīdzības brigādēm uz dzīvībai kritiskiem izsaukumiem 75% gadījumu jāspēj reaģēt 15 minūtēs pilsētās un 25 minūtēs lauku teritorijās.

0 Komentāru