Ārkārtas vēlēšanas Rīgā: domes atlaišanas pamatā atkritumi un nespēja pieņemt lēmumus

4 komentāri

Rīgas dome tiks atlaista ne tikai atkritumu apsaimniekošanas dēļ! Dienu pirms liktenīgā balsojuma Saeimas komisija trešdien “koriģēja” strīdīgo lēmumprojektu, tagad papildinot to ar juridiski daudz spēcīgāku argumentu,- par to, ka dome vairs nespēj pieņemt lēmumus.

Pagājušajā nedēļā Rīgas domē sasauktas četras sēdes, kuras nenotika kvoruma trūkuma dēļ. Tas dod juridisku pamatu vietvaras atlaišanai, trešdien Saeimas Budžeta komisijas sēdē skaidroja ministrs Juris Pūce (A/P!). Šim domes atlaišanas pamatojumam piekrīt arī Rīgas mērs, kurš vienlaikus joprojām nepiekrīt otram argumentam un akcentē, ka krīzes atkritumu apsaimniekošanā galvaspilsētā nav.

“Es negribu reklamēt “Latvijas attīstībai” reklāmas kampaņu, bet es arī uzskatu, ka nepieciešams restartēt Rīgas domi,” sacīja Oļegs Burovs (GKR).

Līdz ar jauno argumentu arī Saeimas Juridiskā biroja pozīcija kļuvusi pielaidīgāka. Vienlaikus joprojām pastāv viedoklis, ka argumentu par atkritumu krīzi no likuma vajadzēja svītrot.

“Procedūra šobrīd ir atbilstoša, Ministru kabinets ir konstatējis tiesisko pamatu, Saeima nevarētu patstāvīgi to šiverēt un meklēt tiesisko pamatu, bet Ministru kabineta lēmums ir šis konstatējums,” norāda Saeimas Juridiskā biroja pārstāvis Edvīns Danovskis.

“No šā viedokļa būtu ļoti korekti, ja tās daļas no likuma vienkārši pazustu, kur ir atsauce uz atkritumiem, paliktu tagadējais reālais iemesls un atstātu vēsturniekiem skatīties, kas atbildīgs šajā situācijā,” tikmēr uzskata Latvijas Pašvaldību savienības pārstāvis Māris Pūķis.

Apzinātā “Gods Kalpot Rīgai” un galvaspilsētas opozīcijas saspēle paglābusi ministru Juri Pūci no pazemojuma Satversmes tiesā, tā uzsvēra “Saskaņas” deputāts.

“Kāpēc jums neizveidot jauno koalīciju, turpināt vadīt pilsētu, izvairīties no papildu izmaksām, kas ir ārkārtas vēlēšanas un tā tālāk,” sēdē sacīja Saeimas deputāts Vjačeslavs Dombrovskis (“Saskaņa”).

“Uz vienu no šīm sēdēm bija ieradušies septiņi deputāti, arī vairums Saskaņas deputāti nebija atnākuši. Acīmredzot arī viņi ir vienojušies ar LA, Pūci un Burovu, kā nogāzt Rīgas domi, paldies,” norāda Pūce.

Saeimas opozīcija arī tomēr nolēmusi nevērsties pie Valsts prezidenta Egila Levita, lai kavētu Rīgas domes atlaišanas likumprojekta spēkā stāšanos.

“Tagad ir jauni argumenti, Rīgas dome ir faktiski demonstrējusi, ka tā negrib un nespēj strādāt, pat Burovs atzina, ka domē ir situācija, parakstu vākšana par procesa apturēšanu nav lietderīga,” TV3 Ziņām sacīja Saeimas deputāte Dana Reizniece-Ozola (ZZS).

Ja Saeima ceturtdien atbalstīs domes atlaišanu, ārkārtas vēlēšanas galvaspilsētā varēs sarīkot jau 25. aprīlī.

4 komentāri