Ārkārtas situācijas dēļ apgrūtināta diplomdarbu rakstīšana universitātēs

1 komentārs
Ārkārtas situācijas dēļ apgrūtināta diplomdarbu rakstīšana universitātēs
PIXABAY

Vai ārkārtas situācijas dēļ būs pārcelts bakalaura un maģistra darbu nodošanas termiņš – šādu jautājumu no daudziem studentiem šajās dienās saņēmusi Izglītības ministrija, taču tai tiešas atbildes nav. Augstskolām un universitātēm kā autonomām iestādēm pašām ir jālemj nākt pretī studentiem vai ne. Taču jau šobrīd zināms, ka daļai studentu ir apgrūtināta bakalaura un maģistra darbu rakstīšana.

Vissarežģītākajā situācijā ir tie Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) studenti, kuru bakalaura un maģistra darbiem nepieciešamas zinātniskās laboratorijas. Tās ir slēgtas. Turklāt pulcēšanās lieguma dēļ vairākās RTU programmās nav iespējams īstenot obligātos studiju kursus ar absolvēšanas gala eksāmenu laboratorijās. Ārkārtējā situācijā nu RTU lēmusi par maksimālo pavasara beigu termiņu noteikt 14. augustu.

”Gadījumos, kad, piemēram, laboratorijas darbu dēļ nav iespējams pabeigt parastajos termiņos pirms Jāņiem, lai nomierinātu studentus, ka tas nebūs akadēmiskais parāds. Var pārplānot visus darbus uz priekšu. Tad ir šis bufera laiks, spilvens, kurā var mierīgi pabeigt šo semestri. Ja nav nepieciešams, var pabeigt jau jūnijā,” teic RTU studiju prorektors Uldis Sukovskis.

Savukārt Latvijas Universitāte (LU) un Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) nepārcels bakalaura un maģistra darbu nodošanas/aizstāvēšanas termiņus. Neesot saņēmuši signālus, ka ārkārtējās situācijas dēļ studentiem radušās problēmas.

“Notiek priekšaizstāvēšana, un pagaidām mēs neplānojam, bet, ja kaut kas gadīsies vēl neparedzēts vai studenti masveidā nevarēs tikt galā ar uzdevumiem, tad risināsies. Tagad jau nepārtraukti esam mobili lēmumu pieņemšanā,” teic RSU studiju prorektore Tatjana Koķe.

Lai arī visas universitātes un augstskolas ir nodrošinājušas pieeju elektroniskajiem resursiem, daudziem studentiem ar to nepietiek. Ir nepieciešamas grāmatas arī taustāmā formā, taču bibliotēkas un lasītavas apmeklētājiem ir slēgtas. Grāmatas izsniedz vien pēc iepriekšējā pieprasījuma konkrētos datumos un konkrētos laikos.

Latvijas Universitātes Studentu padome sākusi apkopot informāciju, kurās studiju programmās ir apgrūtināta bakalaura un maģistra darbu rakstīšanas pabeigšana, un tad lūgs LU vadību tomēr spert soli pretī studentiem.

”Ir ierobežojumi ar Latvijas Nacionālās bibliotēkas resursiem, jo tā ir ciet. Ir grūtības ar piekļuvi arhīviem un laboratorijām. Tas ir atkarīgs no studiju programmas,” norāda LU Studentu padomes valdes loceklis Deniss Celuiko.

Latvijas Universitātes vadība gan akcentē, – nepārcels diplomdarbu iesniegšanu termiņus. Liek noprast, ka šī situācija atmaskos pēdējā mirkļa, sasteigtos rakstītājus, un tā esot viņu pašu vaina.

“Lai izstrādātu kvalitatīvu darbu, tas jau nesākas martā, īpaši marta vidū. Ir palikušas kādas neizpildītās astes. Ja pēkšņi aprīlī kāds ir izdomājis, ka viņam kaut kas ir jāizdara, tas nozīmē, ka viņš nekādu kvalitatīvāku darbu nespēs izstrādāt,” teic LU protektors Valdis Segliņš.

Bakalaura un maģistra darbu iesniegšanas un aizstāvēšanas termiņus neplāno pārcelt arī privātās augstskolas, piemēram, “Turība” un Ekonomikas un kultūras augstskola. Pēdējā minētā, lai risinātu piekļuvi grāmatām, kad bibliotēka ir slēgta, vajadzīgās nodaļas ieskenē un nosūta studentiem.