Komentāri
Arī ronēniem patīk saulainā laikā sildīties pludmalē. Ko darīt, ja satiec roni jūras krastā?
LETA

Pavasaris ir laiks, kad jūras krastā sildīties un atpūsties dodas roņu mazuļi. Vieni ir veselīgi un atpakaļ jūrā nonāk pašu spēkiem, bet citi ir saslimuši un nespēcīgi. Šādiem ronēniem nepieciešama cilvēku palīdzība, taču nekādā gadījumā nedrīkst pašiem rūpēties par dzīvnieciņu, bet gan jāziņo speciālistiem.

Šonedēļ Rīgas Zooloģiskajā dārzā nonākuši jau divi pludmalēs atrasti roņu mazuļi, kuriem bijusi nepieciešama cilvēku gādība. Vienu atrada Kangalē, taču ronītis bija stipri traumēts un viņu nācās iemidzināt. Bet otram, Vecāķu pludmalē atrastajam ronēnam, nākotne rādās rožaināka.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Aptuveni četras nedēļas vecā roņu meitenīte atrasta stipri novārgusi, sverot nepilnus desmit kilogramus. Lai gan ronītis jau pieradis pie zoodārza darbinieku klātbūtnes, pievērstā lielā uzmanība zvēriņam netīk un viņa šņāc.

Ik gadu zoodārzs uzņemas rūpes par vairākiem krastā atrastiem ronēniem. Nonākot šeit, mazuļus sagatavo pieauguša roņa dzīvei, pēc tam nogādājot viņus citos zooloģiskajos dārzos vai atlaižot brīvībā Baltijas jūrā.

Rolands Greiziņš, Zoodārza direktors

Dabiski, ka ārstēšana un barošana prasa iemaņas. Mūsu darbiniekiem šīs iemaņas par šiem gadiem ir iekrātas pamatīgas. Mākam iemācīt viņus ēst, sadakterējam un pamazām sagatavojam uz vasaras vidu tālākam ceļam.

Kā palīdzēt?

Tomēr ne visiem krastā nonākušiem ronēniem ir nepieciešama palīdzība. Laikam paliekot saulainākam, roņu mazuļi pludmalē dodas sildīties un nomaina kažoku. Tāpēc cilvēkam, kurš pamanījis šo dzīvnieku, jānovērtē, kāda ir viņa veselība. Ja ronēns ir apaļš, ņiprs un rūc – viņam viss ir kārtībā un ir jāliek mierā. Cita lieta, ja viņš ir traumēts, novārdzis un apātisks.

Sintija Martinsone, DAP Pierīgas reģionālās administrācijas vecākā valsts vides inspektore

Nekādā ziņā nevajadzētu mēģināt pašam ronim palīdzēt. Nevajadzētu aiztikt, jo ronis ir savvaļas dzīvnieks un viņš mēģinās sevi aizstāvēt. Var iekost. Nevarētu censties arī roni pabarot.

Šādos gadījumos obligāti jāziņo Dabas aizsardzības pārvaldei pa tālruni 29198590. Jāņem vērā, ka roņu mazuli nedrīkst barot ar govs pienu, jo to viņš nepanes. Jāuzmana arī suņi, jo nereti ronēnus satraumē tieši šie dzīvnieki. Ronīšiem vispār nevajadzētu nākt tuvāk par 50 metriem.

Gunta Gabrāne, Dabas aizsardzības pārvaldes ģenerāldirektores vietniece

Šogad jau ir bijuši daudz zvanu. Piemēram, vakardien bija 42 zvani par dažādām vietām. Šorīt arī kolēģi bija skatīties Asaros vienu ronīti, bet tam nekas nekaiš – viņš ir apaļš, mierīgs un laimīgs.

Sagaidāms, ka tuvākajās nedēļas cilvēkiem pludmalēs sastapšanās ar šiem jūras iemītniekiem varētu kļūt biežāka, tāpēc iedzīvotāji aicināti atcerēties, kā pareizi jārīkojas, ieraugot roni krastā.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl