Arī Latvijas drošības iestādes vērtē Ķīnas tehnoloģiju uzņēmumu, tostarp “Huawei”, potenciālo apdraudējumu

1 komentārs

Arvien biežāk dažādu valstu drošības speciālisti izsaka piesardzību par augošo Ķīnas ietekmi un iespējamiem draudiem, ko rada dažādas ierīces no šīs valstis, piemēram, kompānijas “Huawei” ražojumi. Šis temats tagad nonācis arī Latvijas drošības iestāžu redzeslokā.

Igaunijas Ārējās izlūkošanas dienests šonedēļ publiskoja ziņojumu, brīdinot par augušo Ķīnas ietekmi un uzsverot, ka pēdējos gados Eiropas Savienības, ASV un citas valstis kļuvušas piesardzīgas par Ķīnas ārējām investīcijām un tehnoloģijām.

Starp drošības draudiem esot tādu Ķīnas uzņēmumu kā “Huawei” vai ZTE tehnoloģijas. Šīs valsts likumi neaizsargā privātus uzņēmumus no valsts interesēm, tas nozīmē, ka, nepieciešamības gadījumā, Ķīnas valdībai būs pieeja jaunākajai tehnoloģijai vai konfidenciālai informācijai, ko ieguvis privāts uzņēmums.

Attiecīgi vairākas valstis jau ierobežo “Huawei” ražojumu lietošanu, galvenokārt telekomunikāciju infrastruktūrā. Pats uzņēmums visas apsūdzības par iespējamu nesankcionētu informācija iegūšanu gan noraida.

Latvijas Aizsardzības ministrija šim jautājumam pievērsusies jau iepriekš.

“Attīstoties tehnoloģijām, mēs kļūstam aizvien ievainojamāki gan vīrusu ziņā, gan attiecībā uz citu valstu vērstu izlūkošanu pret mums. Ministru kabineta noteikumos jau pirms kāda laika ir paredzēts, ka valsts svarīgajās sistēmās būtu jāievēro princips, ka ražotājam būtu jābūt no NATO vai Eiropas Savienības valstīm,” uzsver Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs Jānis Garisons.

Ministrija patlaban izstrādā vadlīnijas valsts iestāžu iepirkumiem IT jomā, lai nodrošinātos pret nevēlamu tehnoloģiju iegādi.

Šai jomai nu pievērsušās arī Latvijas drošības iestādes, kas patlaban izvērtē risku kritiskās infrastruktūras drošībai. Par to runāts arī diskusijās ar valsts augstākajās amatpersonām.

“Ņemot vērā pieaugošos kiberdrošības apdraudējumus, VDD aicina ikvienu, tai skaitā uzņēmējus, iegādājoties tehnoloģijas un IT risinājumus, pievērst pastiprinātu uzmanību informācijas drošības jautājumiem. VDD nerekomendē izmantot tādu uzņēmumu ražotas tehnoloģijas, kuru reputācija ES un NATO dalībvalstīs tiek apšaubīta saistībā ar aizdomām par privātuma pārkāpumiem, publiski nepieejamas informācijas nesankcionētu iegūšanu vai valsts drošības apdraudējumu,” minēts Valsts drošības dienesta oficiālajā atbildes vēstulē TV3 Ziņām.

Pagaidām vēl esot pāragri prognozēt, kādi varētu būtu izvērtējuma rezultāti un drošības iestāžu rekomendācijas.

1 komentārs