Arī Latvijā pārtrauks drukāt jaunas 500 eiro banknotes

0 Komentāru

Latvija un vēl 16 Eirozonas valstis janvāra beigās, bet Vācija un Austrija no aprīļa beigām pārtrauks pasūtīt drukāšanai jaunas 500 eiro banknotes. Latvijā šīs naudas zīmes tiek izmantotas gan uzkrājumiem, gan arī norēķiniem pārtikas veikalos.

Eirozonas valstis pārtrauks drukāt jaunas 500 eiro banknotes, lai apgrūtinātu organizētās noziedzības pasaulei veikt nelegālos skaidras naudas darījumus. Latvijas Bankā akcentē, – tas nenozīmē arī esošās banknotes izņemt no apgrozības, proti, tās joprojām būs kā uzkrāšanas līdzeklis, varēs izmantot arī norēķinos.

Doma ir, ka 500 eiro banknošu vietā arvien vairāk varētu izvēlēties 200 un 100 eiro. Eirozonā 500 eiro naudas zīmes skaita ziņā veido 2,4%, bet no apjoma tie ir 20%. Cik šo banknošu ir apgrozībā Latvijā, esot grūti noteikt, tomēr, spriežot pēc tā, cik Latvijas Banka izsniegusi 500 eiro banknotes komercbankām, inkasācijas uzņēmumiem, to īpatsvars pērn bija 0,1% no visām banknotēm. “Tas ir tiešām niecīgs apjoms, un var teikt, ka Latviju šis lēmums nekādā veidā neietekmēs,” piebilst Latvijas Bankas pārstāvis Jānis Silakalns.

Tiesa, salīdzinot ar 2017. gadu, pērn pieprasījums pēc 500 eiro banknotēm bija dubultojies – izmaksāti 107 000 gabali, tātad – 53 miljoni eiro. Bet atpakaļ Centrālajā bankā nonāk teju piecas reizes(!)  vairāk 500 eiro banknošu nekā izmaksāts. Viens no galvenajiem amatpersonu minētajiem iemesliem tam – daudzi izmantojot savus pirms eiro ieviešanas izveidotos skaidras naudas uzkrājumus. Un tā kā bankas nemaina šīs naudas zīmes, tās jāiemaksā kontā. Tāpat 500 eiro uz Latviju atved tūristi, arī algas Latvijā var izmaksāt skaidrā naudā, norēķinos 500 eiro izmanto darījuma cilvēki.

500 eiro banknotes sastopamas arī iemaksu bankomātos – piemēram, “Swedbank” 2% no kopējā skaita un 7% apjomā ziņā, SEB bankā tie ir 5%. Un 500 eiro tiekot izmantoti arī, lai norēķinātos veikalos par pārtiku, bet reti – lielās veikalu ķēdēs vidēji viens darījums dienā, tai skaitā, lielākajās tirdzniecības vietās tie var sasniegt 100 gadījumi mēnesī.

Bankas gan brīdina – 500 eiro tiekot bieži viltoti.

0 Komentāru