Arhitekts par laukumu pie Mākslas muzeja: tā ir neracionāla neveiksme

Komentāri
Arhitekts par laukumu pie Mākslas muzeja: tā ir neracionāla neveiksme
FOTO: LETA

Atlikušas tieši divas nedēļas līdz atjaunotās Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenās ēkas atklāšanai, bet jautājums, ko darīt ar slideno laukuma pie nama, vēl aizvien paliek neatbildēts. Muzejs, kas šajā gadījumā ir ķīlnieka lomā, atzīst, ka tā ir problēma. 

Tā ir neveiksme un droši vien arī nelāgs pārsteigums pašiem autoriem, jo arhitektūra nav abstraktā māksla, skarbs par slideno laukumu pie atjaunotā Latvijas Nacionālā mākslas muzeja ir arhitekts Ingurds Lazdiņš.

Ingurds Lazdiņš, arhitekts

Situāciju es vērtētu kā ārkārtēju, tas noteikti nav normāls un sagaidāms rezultāts, kādu vajadzētu saņemt pie jaunbūves, pie realizācijas. Arhitektūrai vispirms ir jābūt lietojamai, tā ir arhitektūras galvenā īpašība, tai ir jābūt iespējami draudzīgai cilvēkiem.

Ingurds Lazdiņš piedalījies arī atklātajā konkursā un piedāvājis muzeja krājums glabāt, nevis pazemē, bet uz laukuma izbūvēt ainavā iederīgu papildu celtni.

Par īstenoto viņš saka – amata brāļi rīkojušies neracionāli, nedomājot pat par laika apstākļiem šajā klimata zonā. Arī pie laukuma uzrunātie cilvēki atzīst, ka paši, viņu tuvinieki vai draugi uz slidenā seguma piedzīvojuši bīstamas situācijas.

Savukārt satiktais riteņbraucējs Kārlis atklāj, ka ziemā laukumam met līkumu, un uzliktās brīdinājuma zīmes situāciju nerisina.

Arī pats Mākslas muzejs piekrīt, ka slidenais laukums ir problēma, turklāt sarežģījumus rada arī laukuma apsaimniekotāja izvēlētais pretslīdes materiāls – granīta šķembas, ar ko tiek kaisīts laukums gada aukstākajos mēnešos.

Ne būvnieks, ne arī projekta pasūtītājs šo jautājumu nebija gatavi komentēt kameras priekšā. Rīgas domes Īpašuma departaments e-pastā skaidro, ka pulētā betona jeb slīpētais teracco segums ir izvēlēts kā arhitektoniskās izteiksmes līdzeklis.

Zināmā ķīlnieka lomā bijis arī būvnieks, kas norāda, ka rīkojies precīzi saskaņā ar projektu, kas apstiprināts visās iestādēs.

Tikmēr projekta autors – lietuviešu arhitekts – pēc tam, kad pirms divām nedēļām viņam lietuviešu valodā nosūtīti jautājumi par to, kā šo situāciju varētu nākotnē risināt, nav sazvanāms – telefons ir izslēgts vai arī uz zvaniem neatbild.

Foto

Video

Lasi vēl