Arhibīskaps: Nācijai jāmaina domāšana par sevi kā par grūtsirdīgu, nevarīgu tautu ar mocekļa sindromu

1 komentārs
Arhibīskaps: Nācijai jāmaina domāšana par sevi kā par grūtsirdīgu, nevarīgu tautu ar mocekļa sindromu
FOTO: LETA

Vai spējam iedomāties, cik dramatiski viss mainītos, ja pēkšņi Latvijas vairs nebūtu un mēs attaptos bēgļu pasaulē, kur latvieši ir bez savas zemas kā vējā dzenātas lapas, – šo jautājumu Neatkarības dienas rīta ekumēniskajā dievkalpojumā Rīgas Doma baznīcā uzdeva evaņģēliski luteriskās baznīcas arhibīskaps Jānis Vanags.

Runājot par valsts attiecībām ar iedzīvotājiem, Vanaga sprediķī šodien klausījās Latvijas augstākās amatpersonas – Valsts prezidents, premjere, Saeimas priekšsēdētāja, ģenerālprokurors un Saeimas deputāti. Arhibīskapa Jāņa Vanaga sprediķis bija ļoti laicīgs un mūsdienīgs, iekļaujot vērtējumu par sabiedrības aktivitātēm internetā un sociālajos tīklos, akcentējot tur redzamo cilvēku vilšanos un negatīvajiem vērtējumiem par Latviju.

”Spēks un vienotība – par to runājam vai katros valstiskos svētkos. Taču nekad kopš neatkarības atjaunošanas tas nav bijis tik skaudri pacelts jautājums kā tagad. Tas ir viens no lielajiem izaicinājumiem. Kas darīs mūs stiprus un vienotus? Brīžiem tas šķiet kā neatrisināms uzdevums. Es atceros kādu reklāmu, šķiet, tā reklamēja ātros kredītus. Uzklikšķini un nauda rokā. Tas sauklis bija tāds – Tavu problēmu atrisinājums viena klikšķa attālumā. Man gribētos teikt, kaut mūsu spēks un vienotība būtu viena klikšķa attālumā. Bet šim klikšķim jānotiek galvā,” atzīst evaņģēliski luteriskās baznīcas arhibīskaps Jānis Vanags

Pēc arhibīskapa Vanaga teiktā, nācijai jāmaina domāšana par sevi kā par grūtsirdīgu, nevarīgu tautu ar mocekļa sindromu. Sabiedrība tika aicināta mainīt domāšanu un augstāk celt pašapziņu.

Vanags izteica pārmetumus arī politiķiem, kuri līdz šim nav spējuši konsekventi virzīt valsti pareizajā virzienā, uzsverot liekulību starp politiskajās deklarācijās solīto un reālo izpildi. Pēc arhibīskapa teiktā, Latvijai, kurai spēks nav ieroču arsenāls, bet gan cilvēku laimes sajūta, prioritātēm jābūt ieguldījumiem izglītībā, zinātnē, veselībā un sociālajā taisnīgumā.

Esot nepieļaujami, ka politiķi nav spējuši panākt, ka sabiedrībā par veiksmīgiem cilvēkiem neuzskata sabiedrības kopējam labumam vajadzīgās profesijas, bet gan finansiāli bagātus sociopātus.

Arhibīskaps rezumēja, ka mums pašiem jākļūst par pārmaiņām, lai dzīvotu laimīgā Latvijā, bez ”falšām” vērtībām, bet politiķi nedrīkst pārvērst valsti biznesa projektā. Ekumēniskie dievkalpojumi par godu Latvijas neatkarības proklamēšanas 96. gadadienai notika arī Latvijas lielākajās pilsētās un lauku baznīcās.

1 komentārs