Arheoloģiskajos izrakumos Olainē atrod unikālas Pirmā pasaules kara liecības

Pievienot komentāru

Vēsturnieki un brīvprātīgie jau trīs dienas strādā arheoloģiskos izrakumos Olainē, lai atrastu jaunas Pirmā pasaules kara liecības. Arheoloģiskie izrakumi tur norisināsies divas nedēļas, taču jau šobrīd ir atrasti vairāki unikāli priekšmeti.

Pirmā pasaules kara laikā Olaine bija stratēģiski svarīgs punkts Krievijas armijai – tas bija taisnākais ceļš uz Rīgu, kas būtu bijis noderīgs arī vāciešiem, tāpēc to par katru cenu vajadzēja nosargāt. Krievijas armija šeit veidoja nocietinājumus un būvēja blindāžas jeb slēgtas aizsardzības būves, kurās dzīvoja karavīri, un tika glabāta munīcija. Tieši šīs būves arheoloģiskā grupa kopā ar projekta idejas autoru un vēsturnieku Māri Ribicki ir iecerējusi atrast.

 

Māris Ribickis
Olaines Vēstures un mākslas muzeja vēsturnieks

Mēs atradām skavas, kas liecina, ka būve bijusi no pamatīgiem baļķiem, kas bija jāskavo kopā. Ir atrasti ķieģeļi, kas liecina, ka krāsniņa bijusi mūrēta, nevis kā krievu armijā standarti no čuguna apaļa. Šeit kara laikā cilvēks devās bēgļu gaitās, mājas pameta, un līdz ar to karavīri izmantoja ķieģeļus un citus materiālus, ko viņi varēja dabūt no šīm pamestajām mājām.

Katru dienu grupa noņem aptuveni 10 centimetrus dziļu zemes slāni, lai rūpīgi pārbaudītu visu platību. Vienlaikus šeit darbojas gan jau pieredzējuši arheoloģijas entuziasti, gan arī jaunpienācēji, ar kuriem ir noslēgts brīvprātīgā darba līgums.

Aleksandrs
brīvprātīgais

Šodien nācās izrakt dažas čaulītes no Pirmā pasaules kara laika, līdz ar to kaut kādi mazie atradumi sāk nākt ārā no zemes. Negaidot tu kaut ko te roc, roc, un ir ļoti pārsteidzoši un patīkami, ka tiešām tas, kas ir rakstīts vēsturē, attaisnojas.

Aleksandrs nav vienīgais, kam šodien palaimējies atrast kādu vērtīgu tā laika liecību. LNT viesošanās laikā tika izrakti vairāki priekšmeti, kas liecina, ka tepat, Olainē, notikusi karadarbība.

Māris Ribickis
projekta idejas autors, Olaines Vēstures un mākslas muzeja vēsturnieks

Esam atraduši ķieģeļus. Ir padomju laikos ražoti, no tādiem arī mūsdienās ceļ mājas. Taču ir arī ķieģelīši, kas varētu būt tīri no krāsns no Pirmā pasaules kara laika. Protams, arī mazās svina bumbiņas – šrapneļi, tā ka kaujas darbība šeit ir bijusi.

Arheoloģisko izrakumu pirmajā dienā tika atrakts arī šaujamtorņa fragments. Taču, kad pagājušā gadsimta vidū veidojās Olaines pilsēta, šeit tika vilkta siltumtrase un būvdarbu laikā šo vēsturisko liecību daļēji iznīcināja. Arheoloģiskie izrakumi Olainē blakus daudzdzīvokļu mājām un industriālajai zonai ir kā atgādinājums tam, ka vēsture joprojām cieši savijas ar mūsdienām.

Māris Ribickis
Olaines Vēstures un mākslas muzeja vēsturnieks

Mēs jau nevaram zināt, kas šeit būs pēc 20-30 gadiem. Mazums, varbūt šeit būs kāda apbūve vai kas. Lai šīs vēsturiskās liecības neiznīcinātu, tad tās ir jāsaglabā, lai mēs atstātu šīs liecības nākamajām paaudzēm. Tā ir tā saucamā dzīvā vēsture.

Arheoloģisko izrakumu gaitā atrastie priekšmeti tiek sūtīti uz pilsētas vēstures un mākslas muzeju, kur tos apskata un novērtē speciālisti. Muzejā jau ir izveidota īpaša Pirmā pasaules kara ekspozīcija, kur centrālo vietu ieņem vāciešu veidotā blindāža. Aptuveni šādi arī izskatīsies arheologu meklētā krievu karavīru blindāža, kuru vēlāk rekonstruēs arhitekti. Tā tiks izvietota šobrīd notiekošo arheoloģisko izrakumu vietā kā viens no Pirmā pasaules kara izziņas maršruta elementiem.

Lasi vēl