Komentāri
Ar striķi aiz astes! Lielvārdes lidlaukā testē īpatnēju iznīcinātāju bremzēšanas ierīci

Lielvārdes militārā lidosta tagad pilnvērtīgi gatava uzņemt NATO valstu iznīcinātājus F15. Šodien sertificēta īpaša, skrejceļā ierīkota, bremzēšanas sistēma, kas ļauj nosēdināt lidmašīnas, pat ja tām nedarbojas bremzes.

Lidmašīna F15, kas no Igaunijas līdz Latvijai atlidoja mazāk nekā piecu minūšu laikā, būvēta pirms 31 gada, taču laika gaitā pamatīgi modernizēta un savus uzdevumus pilda pienācīgi. Taču armijnieki vienmēr cenšas sagatavoties dažādām ārkārtas situācijām, tādēļ lidlaukā šodien tika sertificēta īpaša, skrejceļā ierīkota, bremzēšanas sistēma. To iedarbina gadījumā, ja gaisa kuģim pēkšņi atsaka bremzes.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Kad lidmašīna sēžas un gatavojas avārijas bremzēšanai, tai no aizmugures gala izbīdās īpašs āķis. Sēžoties tas aizķer pamatīgu trosi, kas nostiepta pa skrejceļu un iestiprināta starp abām motoru telpām ceļa malās. Lidmašīna aizķeras, un milzu dzinēji ar trosi bremzē lidaparātu, velkot to atpakaļ. Šādas iekārtas cena ir ceturtdaļmiljons eiro. Pilots atzīst, ka, testējot bremžu iekārtu, sajūtas sākumā bija ļoti savdabīgas.

Brets Vanderpass, pilots

Tas ir kā sēdēt pie stūres mašīnā, un kāds pēkšņi uzsit pa bremzēm. Tas nav ļoti agresīvi, bet, ja neesi gatavs, noteikti būs pārsteigums.

Bremžu sistēmu tuvumā jāievēro īpaši drošības pasākumi. Pēc nosēšanās lidmašīnu nekavējoties apseko ugunsdzēsēji, jo apstāšanās ir ļoti strauja, un tā var radīt dažādas ķibeles.

Endrū Perinss, sistēmas galvenais sertificētājs

Līdzīgas ierīces ir uz kara kuģiem, taču tās citā veidā tiek galā ar kinētisko enerģiju. Šajā sistēmā tās ir hidrauliskās bremzes!

Līdzīgas, skrejceļos iebūvētas, bremžu ierīces ir arī Lietuvas un Igaunijas militārajos lidlaukos. Infrastruktūras izbūve un sertifikācija Lielvārdes lidlauku padara par nopietnu posmu NATO militārajā kartē.

FOTO

Video

TOP produkti, ko iesaka eksperti matu kopšanai augustā!

TOP produkti, ko iesaka eksperti matu kopšanai augustā!

Vasara šogad Latvijā nav bijusi tā svelmainākā, taču tas nenozīmē, ka Taviem matiem nav nepieciešama īpaša – vasaras sezonas – kopšana. Galvasrota jāpasargā gan no ultravioletā starojuma, gan vēja ietekmes. Aplūko ekspertu ieteikumus – kādus produktus labāk izmantot, lai sasniegtu vislabāko rezultātu!

Lasi vēl