Ar smagiem lūzumiem arvien biežāk slimnīcās nonāk elektrisko skrejriteņu braucēji

4 komentāri

Pie traumatologiem – ortopēdiem ar smagām traumām arvien biežāk nonāk elektrisko skrejriteņu braucēji, kā arī sadursmēs ar viņiem cietuši gājēji, stāsta TV3 raidījums ”900 sekundes”.

Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcā katru dienu sniedz palīdzību vismaz vienam šādam nopietni cietušam pacientam un vēl vairākiem ar mazāk smagām sekām. Ar bažām tiek gaidīti arī Jāņi, jo Līgo svētkos situācija parasti kļūst nopietnāka.

”Tas kārtējo reizi pierāda, ka braukšana ar šīm iekārtām bez īpašām iemaņām ir ārkārtīgi bīstama un var novest pie ārkārtīgi smagām sekām,” skaidro Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcas galvenais ārsts Uģis Zariņš.

Kristaps pērn vasarā nokrita no elektriskā skrējriteņa un lauza kreisās rokas plecu. Bija operācija un ilgstoša rehabilitācija: ”Tas notika pirms gada un to plecu es jūtu joprojām. Izskatās, ka tā trauma paliks uz mūžu. Man likās, ka esmu baigi kruts džeks, kas tur tāds pabraukt ar to skūteri? Kurš tad to nemāk? Izrādās, arī ”krutie” džeki krīt un lauž plecu. Tas ir bīstami.”

Iestājoties siltajam laikam un vasarai, strauji pieaug traumu skaits. Dažādas iespējas atpūsties un izklaidēties, nes līdzi arī iespējas traumēties. Peldot, sportojot, veicot mājas remontu, dārza darbus. Tas ir bijis katru gadu, bet parādījusies vēl viena pacientu kategorija saistībā tieši ar elektriskajiem skrejriteņiem.

Nereti par elektroskūteru upuriem kļūst arī gājēji un, kā stāsta traumatologi-otropēdi, viņi gūst ne mazāk nopietnas traumas.

Šādu iekārtu vadītājiem nav arī civiltiesiskās apdrošināšanas, tāpēc gājēji kļūst par situācijas ķīlniekiem. Aug arī pacientu skaits, kas spiesti ārstēties slimnīcā, stāsta traumatoloģe-ortopēde Inese Breide: ”Medicīna virzās uz leju. Mums ir nopietns personāla trūkums. Mēs nevaram spēt šo visu pacientu apjomu, kas ir guvuši traumas, izoperēt. Šobrīd dienā varam izoperēt daudz mazāk pacientu, nekā viņi stājas iekšā. Līdz ar to pacientam jārēķinās ar to, ka lai saņemtu ārstēšanos, viņam būs krietnu laiku jāgaida slimnīcā. Šī situācija netiek plašā mērogā risināta.”

Tikmēr Kristaps turpina braukt arī pēc pleca lūzuma. Tikai viņa stils kļuvis citādāks. Tagad viņš brauc daudz uzmanīgāk.

4 komentāri