Ar Covid-19 saslimušie vai kontaktpersonas varēs vēlāk kārtot iestājeksāmenus Rīgas skolās

1 komentārs

Reaģējot uz pagājušajā nedēļā izskanējušo vecāku sašutumu par to, ka ar Covid-19 saslimušajiem skolēniem un skolēniem kā kontaktpersonām neļaus citā laikā kārtot iestājpārbaudījumus valsts ģimnāzijās un vidusskolās, Rīgas dome tomēr radusi iespēju noteikt papildu datumus, stāsta TV3 Ziņas.

Lai iestātos kādā no Rīgas sešām valsts ģimnāzijām, pārbaudījuma darbi uz desmito klasi ir 29. maijā, uz septīto klasi – 8. jūnijā. Savukārt Rīgas 51. vidusskolā kombinētie iestājpārbaudījumi ir 10. jūnijā. Tā kā divas dienas pirms tam visiem jāveic obligātais Covid-19 siekalu tests, var atklāties saslimušie skolēni. Viņi un arī par Covid-19 slimnieka kontaktpersonām atzītie skolēni pie iestājpārbaudījumiem netiks pielaisti, taču saņems iespēju vēlāk kārtot iestājeksāmenu. To datumi noteikti vismaz divas nedēļas vēlāk, lai skolēni paspētu atlabt no Covid-19. Valsts ģimnāzijās – attiecīgi 22. un 16. jūnijā, bet vidusskolās 30. jūnijā.

Ivars Balamovskis
RD Izglītības, kultūras un sporta departamenta Izglītības pārvaldes priekšnieks

”Ja ir kontaktpersona, tad tās ir desmit dienas. Ja kontaktpersonai nav nekādu simptomu, tad ar ārsta izziņu var nākt uz iestājpārbaudījumu. Ja saslimusi persona, tad attiecīgi tās ir 14 dienas, un, ja 14 dienu laikā simptomi ir izzuduši, persona kārto Covid-19 testu pēc ārsta ieskatiem”.

Skolēni, kas kārtos iestājpārbaudījumus papildu termiņā, nesaņems līdzīgus uzdevumus, ko skolēni pirmajā reizē. Lai gūtu priekšstatu, pērnā gada pārbaudes darba paraugs ir pieejams skolu interneta vietnēs. Iestājeksāmens ilgs divarpus stundas.

Anita Pēterkopa
RD IKSD Vispārējās izglītības skolu nodaļas vadītāja

”Mēs šādu uzdevumu norakstīšanas iespēju, uzdevumu līdzību neparedzam, bet paredzam, ka otrs darbs būs ar tieši tādu pašu grūtības pakāpi kā pirmais darbs.”

Pieteikšanās vienotajam iestājpārbaudījumam Rīgas vidusskolu 10. klasēs sākas rīt un ilgs līdz 4. jūnijam. Savukārt pieteikšanās valsts ģimnāzijās jau ir noslēgusies. Iestājpārbaudījumu uz 7. klasi kārtos 1245 skolēni, uz 10. klasi – 1738 skolēni.

”Šajos pandēmijas apstākļos, kad skolēniem nav valsts pārbaudījuma, tas ļauj apzināt motivētākos jauniešus, redzēt sevi citu kontekstā, ļauj visiem sākt no kopēja izejas punkta,” stāsta Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta komitejas priekšsēdētāja Iveta Ratinīka.

Daļai skolēnu vecāku gan radusies neizpratne, kāpēc pielaišanai pie iestājeksāmeniem derīgs ir tikai “Gulbja laboratorijā” veikts Covid-19 tests. Problēmas rodas tiem skolēniem, kas dzīvo ārpus Rīgas.

”Meita vēlas iestāties Rīgas Valsts 1. ģimnāzijā. Mums pie mājām ir “Centrālā laboratorija”, un es esmu gatava pat samaksāt par to, bet kāpēc viņa nevar šo testu veikt tuvāk mājām? Skolā uzstāj, ka neder mans piemājas laboratorijas tests, un tamdēļ bērnam speciāli ir jābrauc ar sabiedrisko transportu un jātaisa tests,” skaidro kādas skolnieces mamma no Ķekavas.

Veselības inspekcijā skaidro – ar “Gulbja laboratoriju” noslēgts līgums par valsts apmaksātu testēšanu skolas telpās divas dienas pirms iestājpārbaudījuma kapacitātes dēļ, un skola automātiski saņem rezultātus. Tas gan joprojām neatbild uz jautājumu – kāpēc skolām liegts pieņemt citās laboratorijās veiktos Covid-19 testus.

1 komentārs