Komentāri
Aptuveni 2000 pacientu nepieciešami skābekļa koncentratori; valsts tos neapmaksā
FOTO: Flickr

Aptuveni diviem tūkstošiem pacientu Latvijā nepieciešami skābekļa koncentratori. Šie aparāti ir svarīgi viņu dzīvības uzturēšanai, tomēr valsts tos neapmaksā. Vairākums slimnieku ir spiesti skābekļa koncentratorus nomāt. 

Rīdziniece Līva Brizga 24 stundas diennaktī ir piesieta pie caurulītēm. Tās savieno viņu ar skābekļa koncentratoru – aparātu, bez kura Līva vairs nevar elpot. Lai jauniete nebūtu piesieta pie mājām, viņai ir pat divi aparāti. Stacionārais, kurš maksā gandrīz 800 eiro, un portatīvais par diviem tūkstošiem eiro. Tā pietiekot apmēram četrām stundām.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Abus divus aparātus Līva saņēma no Pulmonālās hipertensijas biedrības. Valsts skābekļa koncentratorus lietošanai mājās nepiešķir. Bet sabiedrisko organizāciju rīcībā esošo ierīču visiem nepietiek.

Tās ir vajadzīgas cilvēkiem ar dažādām diagnozēm, arī cistiskās fibrozes, astmas un apnojas pacientiem. Viņi ir spiesti skābekļa koncentrātorus nomāt. Tas maksājot no 40 līdz 60 eiro mēnesi, ko ne visi var atļauties. Tāpēc sabiedriskas organizācijas pieprasa iekļaut skābekļa koncentratorus Tehnisko palīglīdzekļu sarakstā un izsniegt tos bezmaksas lietošanā tāpat kā piemēram invalīdu ratiņus.

Šobrīd šis jautājums tiek skatīts starp ministriju darba grupā.

Pēc statistikas apmēram 6% no darbspējīgiem iedzīvotājiem ir diagnozes, kuras saistītas ar apgrūtinātu elpošanu. Latvijā tie būtu 30 tūkstoši cilvēku. Tomēr Labklājības ministrijai nav aprēķinu, cik konkrēti cilvēkiem un kādi elpošanas aparāti būtu nepieciešami.

Šogad dažādiem elpošanas aparātiem ir piešķirti 47 tūkstoši eiro. Kā skaidro Labklājības ministrijā, tas esot maz un visiem tik un tā nepietikšot. Tāpēc naudu domā novirzīt bērniem.

Rinda uz tehniskiem palīglīdzekļiem jau tā esot liela. Tāpēc ja kāda elpošanas iekārta arī tiks papildus iekļauta sarakstā, tad tie varētu būt tikai plaušu mākslīgās ventilācijas aparāti. Par skābekļa koncentratoriem nākamā gada budžeta ietvaros netiek domāts, un pacientiem visticamāk arī turpmāk nāksies par šiem dzīvībai nepieciešamajiem aparātiem maksāt pašiem.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl