“Apturi Covid” – kas jāzina par šo aplikāciju un kā to izmantot?

13 komentāri

Radīts nozīmīgs palīgs cīņai ar Covid-19. No šodienas sabiedrībai būs pieejama brīvprātīgā kontaktu fiksēšanas lietotne “Apturi Covid”.

Lai ierobežotu infekcijas izplatību, vienlaikus palīdzot valsts tautsaimniecībai un iedzīvotājiem atgriezties ierastajā darba ritmā, pašmāju informācijas tehnoloģiju un zinātnes pārstāvji brīvprātīgi un bez maksas radījuši mobilo lietotni ”Apturi Covid”. Tiek solīts, ka tā dos iespēju pārraut slimības izplatības ķēdi, jo būs iespējams ātrāk uzzināt, vai ir notikusi saskarsme ar Covid-19 inficētu personu, sniedzot iespēju agrāk doties pašizolācijā, lai neapdraudētu līdzcilvēkus, kā arī, ja vajadzēs, agrāk vērsties pie mediķiem.

Kā sarunā ar “900 sekundēm” skaidro viens no aplikācijas izstrādātājiem, kompānijas “MakIT” valdes priekšsēdētājs Arvis Zeile, tad tās princips ir vienkāršs – ja ir bijusi saskarsme ar saslimušu personu ilgāk par 15 minūtēm un pietiekami tuvu, tad lietotājs saņems informāciju par šādu faktu, rekomendācijas, un, ja lietotājs to vēlēsies, viņš varēs sazināties arī ar Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) speciālistiem.

Lai saņemtu informāciju, tad iedzīvotājam ir jābūt šīs aplikācijas lietotājam. Atsaucoties uz zinātniekiem, aplikācijas izstrādātāji lēš, ja tās lietotāju skaits sasniegtu 15-20% no sabiedrības, tad ar to būtu pietiekami, lai tā varētu efektīvi darboties. Aplikācijas izstrādātāju mērķi gan ir ambiciozāki – viņi cer, ka to varētu lejupielādēt 40-50% sabiedrības.

Aplikācija “Apturi Covid” būs pilnībā anonīma un neievāks, neuzkrās un neapstrādās datus par personu ģeolokācijas vietu. Kā ar humoru piebilst lietotnes izstrādātāji, tad tādām aplikācijām, piemēram, “Nosaki, kāds dārzenis tu esi”, iedzīvotāji uztic daudz vairāk personīgo datu. Lai lietotne varētu darboties, tālrunī nepieciešams ieslēgt “Bluetooth” funkciju.