Apturēta Latvijā populāras pirātiskā TV interneta vietnes darbība

0 Komentāru
Apturēta Latvijā populāras pirātiskā TV interneta vietnes darbība
FOTO: VP

Valsts policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvalde (ENAP) uzsākusi kriminālprocesu pret diviem vīriešiem, kuri, visticamāk, veikuši autortiesību un blakustiesību pārkāpumus un īstenojuši pretlikumīgu uzņēmējdarbību, bez attiecīgas licences kādā speciāli izveidotā interneta vietnē retranslējot Latvijā populāru televīzijas kanālu saturu. Vietnes darbība ir apturēta un kriminālprocesā turpinās izmeklēšana.

Valsts policijas identificētā interneta vietne bija reģistrēta ārpus Latvijas ar domēnu ”.us” kāda ārzemju uzņēmuma serverī. Šādas darbības veiktas ar nolūku slēpt patieso interneta vietnes administratoru identitāti.

Konkrētajā interneta vietnē bez licences retranslēts 201 televīzijas kanāls. Interneta vietnei bija izveidotas vairākas sadaļas – piemēram, “TV tiešraides”, “Pārraides” un “Filmas”.

Diennakts laikā interneta vietni apmeklēja vidēji ap 1000 lietotāju, taču dažādu sporta pasākumu un citu populāru televīzijas pārraižu raidlaikos lietotāju skaits bija krietni lielāks. Gada laikā interneta vietni apmeklēja vidēji ap 500 000 lietotāju.

Minētā interneta vietne tika reklamēta arī pazīstamos sociālos saziņas tīklos ar mērķi piesaistīt jaunus lietotājus, kā rezultātā lietotāju skaits ar katru dienu pieauga un tās uzturētāji guva peļņu no lietotāju klikšķiem uz reklāmām. Papildus uzturētāji vietnes lietotājiem prasīja veikt naudas maksājumus, izmantojot SMS.

Sadarbojoties ar biedrību ”Par legālu saturu” tika apzinātas cietušās Latvijā darbojošās komercsabiedrības, kurām pieder ekskluzīvas tiesības uz televīzijas kanālu retranslēšanu atbilstoši iegūtajām licencēm. Kopējie zaudējumi šajā gadījumā pārsniedz 50 minimālās mēnešalgas un veido lielus apmērus.

Aizdomās par nelikumīgās interneta vietnes darbības organizēšanu un uzturēšanu tika aizturēts 1984. gadā dzimis vīrietis. Policija noskaidrojusi, ka vietnes tehnisko jautājumu risināšanai un satura aktualizēšanai bija piesaistīts arī kāds 2000. gadā dzimis jaunietis, pret kuru arī pašlaik uzsākts kriminālprocess.

Izmeklēšanas laikā sadarbībā ar Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes Kriminālpolicijas biroja darbiniekiem tika veiktas kratīšanas Latgales reģionā. Kratīšanu laikā tika izņemti vairāki datu nesēji un panākta ārzemēs esošā servera bloķēšana un vietnes darbības apturēšana.

Kriminālprocess pret abām personām uzsākts par autortiesību un blakustiesību pārkāpšanu lielā apmērā, kā arī par uzņēmējdarbību bez reģistrēšanās un bez atļaujas (licences), ja reģistrēšanās vai licences nepieciešamību nosaka likums un ja tā radījusi būtisku kaitējumu valstij vai ar likumu aizsargātām personu interesēm.

ENAP Kibernoziegumu apkarošanas nodaļa ir aktivizējusi cīņu ar autortiesību un blakustiesību pārkāpumiem Latvijas teritorijā. Arī turpmāk tiks veikts Latvijas interneta monitorings ar mērķī identificēt resursus, kuri, neievērojot likumā noteikto kārtību, bez attiecīgās licences retranslē audio-vizuālo saturu. Jautājumos, kas saistīti ar licencēšanas kartību, jāvēršas Nacionālajā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomē.

Vienlaikus Valsts policija aicina iedzīvotājus, rakstot uz e-pastu [email protected], informēt par analoģiskā satura interneta vietnēm, kurām ir acīmredzama nelegāla izcelsme un kuras nelikumīgi piedāvā Latvijas komercsabiedrību ražotus audiovizuālos produktus.

0 Komentāru