Aptauja: VDK dokumenti ir jāpublisko; cilvēki pieprasa arī skaidrojumus

Komentāri

Vairums iedzīvotāju ir pārliecināti, ka LPSR Valsts drošības komitejas dokumenti sabiedrībai būtu jāatklāj. Tomēr cilvēki, it sevišķi tie, kuri ir gados jauni, līdztekus pieprasa arī skaidrojumu. Par to liecina SKDS veiktās aptaujas rezultāti. Ar tiem šodien iepazīstināja VDK zinātniskās izpētes komisijas pārstāvji.

Mācītāja meita Malda Glūdiņa piekrita tam, ka publisko Valsts drošības komitejas dokumentus par viņas tēvu. Tie iekļauti VDK zinātniskās izpētes komisijas 3. sējumā. Dokumenti liecina par to, ka mācītājs Hugo Mednis ar segvārdu Ērglis īstenībā bija dubultaģents. Viņš bija vervēts, bet brīdināja savas draudzes locekļus par VDK interesi, un par to pēc tam arī tika izsūtīts. Dubultaģenta meita ir pārliecināta: VDK kartotēku var publicēt tikai ar skaidrojumiem.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Malda Glūdiņa, mācītāja meita

Bez skaidrojuma būtu nepatīkami. Tas tiešam būtu nepatīkami. Ja tur būtu visi absolūti visi rindā tie mācītāji, nu, tad visi vienādi, bet noteikti es esmu par skaidrojumu, tas ir ļoti svarīgi. Tas tiešam dod kaut kādu portretu par to cilvēku.

Pie šāda viedokļa pieturas vairākums Latvijas iedzīvotāju, liecina SKDS aptaujas dati.

Trešdaļa aptaujāto uzskata, ka VDK dokumenti būtu jāatklāj kopā ar zinātniskiem komentāriem. Vēl 28,5 % respondentu ir par to, lai čekas maisus publisko uzreiz, bez skaidrojumiem. Un tikai 18% pārliecināti par to, ka dokumenti jāturpina slēpt. Starp tiem, kas vēlas lielāku atklātību un skaidrojumus izteikti vairāk, ir Latgales iedzīvotāji, kā arī gados jauni cilvēki. Tas nozīmējot, ka, pat nomainoties paaudzēm, komunistiskā režīma pāri darījumi cilvēkiem joprojām sāp.

Pagājušajā gadā komisija vienbalsīgi pieņēma lēmumu par “čekas maisu” publiskošanu, tomēr valdība un Saeima tam nepiekrita. Lai gūtu piekļuvi Totalitāro seku dokumentēšanas centrā arhīviem, trīs VDK pētnieki nolēmuši iziet nepieciešamo procedūru, lai varētu iegūt piekļuvi valsts noslēpumam.

Zinātnieki cer, ka aptaujas rezultāti mudinās politiķus pasteigties ar VDK kartotēkas publiskošanu. Tie varētu būtu vairāki desmiti tūkstoši dokumentu, un 4 500 VDK aģentu uzvārdu.

Video: LNT Ziņu sižets

Meksikas garšas! Tako ar dažādām salsām un vistu

Meksikas garšas! Tako ar dažādām salsām un vistu

Kad ārā ir tik karsti cik Meksikā, ir jāēd tako, un Linda no ”Gatavo 3” ir sagatavojusi tam recepti. Šis ēdiens būs lielisks ne tikai paša vēderam, bet arī atsvaidzinās tavu cienasta piedāvājumu viesiem ballītē.

Tele2 “Gudro māju” apskata un novērtē interjera dizainere Santa Meikulāne

Tele2 “Gudro māju” apskata un novērtē interjera dizainere Santa Meikulāne

Ik nedēļu Tele2 ”Gudrajā mājā” viesojas kāda savā profesijā panākumus guvusi persona. Šoreiz meža biezoknī Gustavu Terzenu apciemoja interjera dizainere, ”Amerikas Arhitektūras balvas 2017″ ieguvēja Santa Meikulāne. Dizainere uzskata, ka tehnoloģijas palīdz ērtāk apieties ar dažādām lietām, tāpēc labprāt apskatīja ”Gudro māju”, lai redzētu, ko no piedāvātajām funkcijām vēlētos iegādāties savai mājvietai.

Lasi vēl