Aptauja: Latvijā 39% kompensējamo zāļu saņēmēju uzskata, ka valsts nekompensē pietiekamu skaitu medikamentu

0 Komentāru
Aptauja: Latvijā 39% kompensējamo zāļu saņēmēju uzskata, ka valsts nekompensē pietiekamu skaitu medikamentu
FOTO: LETA

Latvijā 39% kompensējamo zāļu saņēmēju uzskata, ka valsts nekompensē pietiekamu skaitu medikamentu, pavēstīja Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācijā (SIFFA), atsaucoties uz aptaujas datiem par veselības aprūpes sistēmas kvalitāti Latvijā.

Tāpat aptaujā secināts, ka Latvijā 46% pacientu, kuri regulāri lieto kompensējamos medikamentus, personiski ir saskārušies vai zina kādu pacientu, kuram slimības ārstēšanai nepieciešami tādi medikamenti, kuri nav pieejami Latvijas kompensējamo zāļu sistēmā.

Aptaujā 34% atzinuši, ka visvairāk satrauc fakts, ka kompensējamo zāļu sarakstā netiek iekļauti inovatīvie medikamenti, kas ir pierādījuši efektivitāti, tostarp ļoti specifisku slimību ārstēšanā, kā arī 34% respondentu atzinuši, ka raizes sagādā valstī pastāvošā sistēma, kad visi kompensējamo zāļu sarakstā iekļautie medikamenti netiek kompensēti 100% apmērā un pastāv augsts pacientu līdzmaksājums medikamentu iegādē.

Tāpat aptaujātie pacienti izcēluši, ka terapijai tiek piemēroti medikamenti, kas ir pieejami kompensējamo zāļu sarakstā, nevis tādi medikamenti, kas konkrētās slimības ārstēšanā būtu efektīvākie.

Asociācijas pārstāvji norādīja, ka gadu no gada kompensējamo medikamentu budžeta pārskatīšana un pielāgošana pastāvošajai situācijai valstī palikusi aiz strīpas lēmumpieņēmēju dienas kārtībā, ierindojot Latviju zemākajās pozīcijās gan Baltijas valstu vidū, gan vienā no pēdējām vietām Eiropas Savienībā pēc kompensējamo zāļu budžeta apmēra uz vienu iedzīvotāju.

SIFFA direktors Valters Bolevics norādīja, ka kompensējamo medikamentu saraksts kā mehānisms ir nozīmīgs valsts atbalsta instruments tās pacientiem, taču brīdī, kad tas ir nepilnīgs un mūsdienu pacientu prasībām novecojis, tas vairs nestrādā pacientu interesēs un nepilda pamatfunkciju.

“Aptaujas rezultāti pierāda sistēmas netaisnīgumu pret pacientiem Latvijā, kuriem šobrīd, kad veselības aprūpes sistēma jau tā piedzīvo satricinājumu, medikamentu pieejamība un to nepārtraukta lietošana diagnožu ārstēšanai ir vitāli izšķiroša. Vienlaikus pacientu raizes apstiprina nepieciešamību veselības aprūpes sistēmu skatīt kā vienu veselumu, kam nepieciešama kompleksa pieeja budžeta plānošanā. Arī pandēmijas ārkārtas situācijas apstākļos nav pieļaujams malā pabīdīt citas vienlīdz svarīgas veselības aprūpes jomas, rezultātā apdraudot pacientu veselību,” pauda Bolevics.

Aptauja veikta 2021. gada martā sadarbībā ar pētījumu aģentūru “Norstat”. Aptaujā piedalījās 700 Latvijas iedzīvotāju, kuri ikdienā lieto valsts kompensējamos medikamentus.

0 Komentāru