Apsviedīgi emigranti izmanto Baltkrieviju kā apvedceļu, lai tiktu no Lielbritānijas uz Latviju un atpakaļ

6 komentāri

Pasažieru satiksmei robežas ir ilgstoši slēgtas. Un nav arī zināms, kad varētu atsākties aviosatiksme starp Rīgu un mūsu tautiešu vidū ļoti populāro darba un dzīvesvietu – Lielbritāniju. Taču izrādās, mūsējie ir apsviedīgi. Izdomāti jau veidi, kā pa apvedceļiem braukt uz no Latvijas uz Lielbritāniju un atpakaļ. Kā tas notiek?

Aviosatiksme starp Lielbritāniju un Baltkrieviju nav apstādināta. Mūsu emigrācijas tautieši to aktīvi izmanto tranzītam uz Latviju. “Facebook” pat izveidota speciāla padomu grupa, kā Minskas lidostā nokārtot vīzu un kā nokļūt līdz Baltkrievijas-Latvijas robežpunktam Silenē.

”Šāds ceļojums man bija pirmo reizi. Viss kopā divām personām izmaksāja 650 eiro. Pie lidostas mūs sagaidīja iepriekš rezervēts taksis, kas trīs stundu laikā mūs nogādāja līdz Baltkrievijas-Latvijas robežai. Pusstundu ilga robežas šķērsošana,” stāsta Latvijas-Baltkrievijas robežas šķērsotāja Dace Ameļko.

Šo kā īstu naudas āderi saoduši baltkrievu pasažieru pārvadātāji. Latviešu vešanai no Minskas lidostas līdz robežai ne tikai taksometri, bet tiek organizēti autobusi.

“Vakar bija ap 40 cilvēku, kas ieradās no Londonas un tālāk no Minskas brauca uz Latviju. Es pats tikko uz robežpunktu aizvedu grupu latviešu. Maksā 90 eiro. Lai braukšana būtu lētāka, savstarpēji nepazīstami latvieši Minskas lidostā sarunā, ka brauks kopā,” stāsta pasažieru pārvadātājs Baltkrievijā Vitālijs.

Turklāt aktivizējušies pārvadātāji arī Latvijas pusē, kas par samaksu piedāvā nogādāt cilvēkus no Silenes robežpunkta tālāk jebkurā vietā Latvijā. Pēdējo nedēļu laikā katru dienu robežšķērsošanas punktā Urbāni-Silene no Baltkrievijas puses Latvijā ienāk no 10 līdz 40 emigrācijas tautiešu. Valsts Robežsardze akcentē, – šiem ienācējiem ir jāpilda 14 dienu pašizolācija.

”Paraksta apliecinājumu, uzrāda dzīvesvietas adresi, kontaktinformāciju, lai Valsts policija varētu pēc tam kontrolēt, ka viņi ievēro drošības pasākumus,” skaidro Valsts robežsardzes Silenes robežkontroles punkta priekšnieks Sergejs Krasovskis.

Un ir plūsma arī otrā virzienā. Ivo Rasam steidzami vajadzēja atgriezties darbā Šefīldā, Anglijā. Vienīgā vieta izkļūšanai ārā no valsts – Latvijas-Baltkrievijas robežšķērsošanas punkts Silenē. Izbraukšanas atļauja jāsaņem no paša Valsts robežsardzes priekšnieka. Klāt jāpievieno Lielbritānijas darba devēja izdots apliecinājums, ka šis latvietis tiešām tiek izsaukts uz darbu emigrācijā, un vajadzīgs pierādījums, ka Lielbritānijā ir pastāvīgā dzīvesvieta. Atļauju izceļot no Latvijas var saņemt diennakts laikā, vīzu Baltkrievijai divās stundās. Sarežģītākais – kā tikt līdz Minskas lidostai.

”Virzienā uz Baltkrieviju šķērsot robežu kājām ir aizliegts. Es dabūju piesēsties kādai no kravas automašīnām, kas šķērsoja robežu. Mani uzņēma viens baltkrievu puisis, un tādā veidā es pārkļuvu pāri Baltkrievijas robežai. Pār pārbraukšanu pāri robežai es samaksāju puisim 20 eiro. Attiecīgi pretī es biju no Minskas izsaucis taksometru. Taksometrs man izmaksāja 100 eiro līdz lidostai,” atklāj Latvijas-Baltkrievijas robežas šķērsotājs Ivo Rasa.

Daļa tautiešu Lielbritānijā ir nikni par šādu apkārtceļu un jautā, kāpēc nevar atsākt regulāru aviosatiksmi starp Latviju un Lielbritāniju.

”Par iespējamajiem reisiem uz Lielbritāniju mēs varēsim runāt brīdī, kad mūsu epidemiologi, arī vienojoties ar Baltijas valstu kolēģiem, to redzēs par iespējamu, un kad situācija Lielbritānijā atbildīs noteiktiem epidemioloģiskajiem kritērijiem,” saka Ārlietu ministrijas pārstāvis Jānis Beķeris.

Veselības ministre Ilze Viņķele (AP) otrdien paziņojusi, – aviosatiksmi ar kādu valsti varēs atjaunot tikai tad, ja inficēšanās rādītājs būs 25 saslimušie uz 100 000 iedzīvotāju. Situācija Lielbritānijā vēl ilgi varētu neatbilst drošiem epidemioloģiskajiem kritērijiem: ”Saslimstības un mirstības dati visaugstākie ir novērojami Lielbritānijā, Zviedrijā, Īrijā, Beļģijā, Portugālē un Spānijā.”

Iespējas izceļot no Latvijas un ieceļot turpmāk būs plašākas. “airBaltic” šodien saņēmis atļauju no 25. maija lidot uz Helsinkiem un Minheni, bet no 1. jūnija uz Berlīni.