Komentāri

Zolitūdē šodien pieminēs trešo gadskārtu kopš Latvijā lielākās traģēdijas, kad, sabrūkot lielveikala Maxima jumtam, gāja bojā 54 cilvēki. Eksperti pauž bažas, ka traģēdiju sāk aizmirst un savulaik par vajadzīgām atzītās izmaiņas, lai nekas tāds vairs neatkārtotos, tiek veiktas kūtri.

Zināmā mērā par to, ka arī politiskā līmenī Zolitūdes traģēdija un tās sniegtās mācības zaudējušas nozīmi, liecina tas, ka vairs nenotiek cietušo tikšanās ar valdības vadītāju.

Premjeres Laimdotas Straujumas laikā notika piecas šādas sanāksmes, bet pašreizējā Ministru prezidenta Māra Kučinska laikā – neviena. Biedrība Zolitūde 21.11. to saista ar politiskās pēctecības trūkumu – Straujumas valdībai traģēdijas izgaismoto kļūdu labošana bija prioritāte, bet līdz ar valdības maiņu tā zaudēja nozīmi.

Biedrība arī raizējas, ka līdz ar to ar mazāku interesi tiek pildīti uzdevumi, kas ministrijām gada sākumā tika doti, ņemot vērā Saeimas parlamentārās izmeklēšanas komisijas secinājumus.

Daļa no tiem jau bija paveikti, bet kopumā valdība 96 lapaspuses garā dokumentā apņēmās izpildīt 30 uzdevumus. No septiņiem uzdevumiem, kuriem uz gadadienas brīdi iestājušies izpildes termiņi, saskaņā ar ministriju sniegto informāciju izpildīti ir četri. Savukārt trim termiņi ir nokavēti, bet tie ir saskaņošanas procesā.

Ar kavēšanos tika pieņemti arī vairāki būtiski likumi – nepilnus trīs gadus pēc traģēdijas beidzot stājās spēkā jaunais Civilās aizsardzības likums un arī jaunie Ugunsdrošības noteikumi.

Vienlaikus raisījušās diskusijas par būvniecības jomas regulējuma pārskatīšanu. Šajā laikā stājies spēkā jauns Būvniecības likums un darbu sācis Būvniecības kontroles birojs, taču tagad izskan sūdzības, ka procesi ir kļuvuši pārāk birokrātiski. Premjers Kučinskis apliecinājis, ka jautājums tuvākajā laikā būs uz valdības galda.

Tikmēr vērienīgas krimināllietas izskatīšana tiesā turpinās gandrīz gadu. Lietā apsūdzētas deviņas personas, kuras savu vainu nav atzinušas. Apsūdzības lasīt tiesa beidza šā gada aprīlī, tad sākās cietušo un liecinieku uzklausīšana, kas joprojām turpinās.

Lasi vēl