Aprit pieci gadi kopš Zolitūdes traģēdijas – pagaidām neviens vēl nav notiesāts

1 komentārs
Aprit pieci gadi kopš Zolitūdes traģēdijas – pagaidām neviens vēl nav notiesāts
DMITRIJS SUĻŽICS, F64

Pēc gandrīz divu gadu izmeklēšanas pirmā tiesas sēde Zolitūdes traģēdijas krimināllietā notika 2015. gada 8. decembrī, un kopumā nepilnu trīs gadu laikā notikušas 147 sēdes.

Kriminālprocesā par cietušajām sākotnēji atzītas 267 fiziskas un juridiskas personas, tomēr no tām uz šo brīdi sešas jau miruši.

Ieskaitot procesā cietušās personas, kopumā nopratināti 438 cilvēki, tajā skaitā arī 158 liecinieki, 12 eksperti un piecas juridiskās personas.

Nopratināto vidū bija arī šajā kriminālprocesā 9 apsūdzētās personas, no kurām līdz šim neviena savu vainu nav atzinusi: Ivars Sergets, veikala projekta būvekspertīzes veicējs Andris Gulbis, būvuzraugs Mārtiņš Draudiņš, lielveikala projekta autors, arhitekts Andris Kalinka, uzņēmuma “Re&Re” būvdarbu vadītājs Staņislavs Kumpiņš, Rīgas pilsētas būvvaldes bijušie darbinieki – Jānis Balodis un Marika Treija, joprojām būvinspekcijā strādājošā Aija Meļņikova, kā arī “Maxima” darbiniece Inna Šuvajeva.

Pamata lietā ir 110 sējumi, katrs – vidēji uz 250 lappusēm. Un papildus tiem vēl ir simtiem lietisko pierādījumu un dokumentu.

Lietas iztiesāšanas laikā atklāti gana daudz jaunu faktu, kuru dēļ prokuroriem jāmaina pat apsūdzība. Tiesvedība atsāksies 6. decembrī. 

Vienlaikus daļa no krimināllietā par cietušajām atzīto personu rosināja arī civillietu. Tai skaitā bojāgājušo ģimenes, fiziski un morāli cietušie cēla pret “Maxima Latvija” 58 civilprasības par kopumā 2 miljardiem eiro. Lielākā daļa lietu izbeigtas, cietušie vienojās par miljoniem eiro lielām kompensācijām. Šobrīd turpinās 8 prasību izskatīšana.

Tiesā izskatīšanā vēl atrodas vairāk nekā 20 civillietu, kurās 93 prasītāji lūdz tiesai piedzīt kopumā 1,83 miljardus eiro no sabrukušās ēkas attīstītāja “Homburg Zolitūde”.

1 komentārs