Apmainīties idejām un mācīties pieņemt dažādus viedokļus – Cēsīs sācies sarunu festivāls “Lampa”

0 Komentāru
Apmainīties idejām un mācīties pieņemt dažādus viedokļus – Cēsīs sācies sarunu festivāls “Lampa”
Foto: Ilze Vēbere, TV3 Ziņas

Daudzi cilvēki šajās dienās mēro ceļu uz Cēsīm. Tur sācies sarunu festivāls “Lampa”. Šā pasākuma galvenā doma ir apmainīties idejām un mācīties pieņemt dažādus viedokļus. Sarunu temati ir plaši un aptver daudzus sabiedriski nozīmīgus jautājums.

Festivāls “Lampa” jau kļuvis par ikgadēju pasākumu – divas dienas vasarā Cēsis virmo sarunas par dažādākajiem tematiem. Festivāla pamatā ir doma, ka dialogs ir attīstības pamats un sarunas kultūras ir jāizkopj.

Cēsu pils parkā izkārtojušās neskaitāmas viesmīlīgas teltis, kas aicina apmeklētājus apsēsties, paklausīties un arī piedalīties sarunās. Festivāls “Lampa” atgādina, ka sarunāties nozīmē diskutēt, ieklausīties un, kas svarīgi, – pieņemt, ka katram viedoklim ir tiesības pastāvēt neatkarīgi no tā, vai tam var piekrist.

“Festivāla programma atspoguļo to, kas sabiedrībai ir aktuāls un svarīgs. Daudz sarunu ir par izglītību, drošību, veselības jautājumiem, tehnoloģisko attīstību, Latvijas attīstību tagad un nākotnē,” stāsta festivāla direktore Ieva Morica.

Piedalās vairāk nekā 200 organizāciju, ieskaitot valsts iestādes, uzņēmumus, augstskolas. “Darbnīcā jaucam ārā tehniku. Ja kādreiz ir bijusi vēlme paskatīties, kas ir iekšā datoram, te ir iespēja izjaukt ārā. Es varu pastāstīt, kas ir kas, lai apmācītu jauniešus. Ja ir vēlme, varēs arī salikt,” stāsta RTU Cēsu filiāles laboratorijas vadītājs Armands Sīlītis.

Savukārt citā teltī spriešana par to, vai pašvaldību informatīvie izdevumi uzskatāmi par sabiedrības informēšanu vai mediju imitāciju, notiek tiesas izspēles formātā – dalībnieki izspēlē situāciju, kurā izdomātās Bumburu pašvaldības avīze publiskojusi fotogrāfiju, kurā mērs pozē ar bērniem. Bērnu māte atļauju šādai publikācijai nav devusi, tāpēc vērsusies tiesā par privātuma aizskārumu.

Izglītība vienmēr ir nozīmīgs jautājums publiskajā telpā un arī “Lampā” to apspriež. Viens no diskusiju tematiem ir literatūras mācību priekšmeta nozīme. “Uz jautājumu, kāpēc piedalāmies literatūras stundās, varu atbildēt, ka citādi mums “n” burtu ieliks. Bet kāpēc mums patīk piedalīties literatūras stundās, ir tāpēc, ka daudz var iegūt no šī viena priekšmeta.”

“Šobrīd tiek likts milzīgs uzsvars uz citiem priekšmetiem, un var likties, ka literatūras stundas ir grezna broša, ko var kādā brīdī noņemt nost. Skolām ir iespēja vairākas reizes nedēļā runāt ar skolēniem par literatūru kā mākslu, veidot jaunos lasītājus,” teic apgāda “Mansards” pārstāvis Kristaps Ozoliņš.

Lēsts, ka divu dienu laikā “Lampu” apmeklēs vairāki tūkstoši cilvēku. Daži līdz Cēsīm pat mērojuši ļoti tālu ceļu. “Mani tas festivāls interesē, jo mums tāda Vācijā nav. Gribu uzzināt tik daudz, cik iespējams. Nezinu, vai pats runāšu, vispār es klausos,” norāda pasniedzējs no Vācijas Markuss Lukss.

“Mūsdienās, manuprāt, valodas kultūra ir samazinājusies, valodu esam bišķiņ nodragājuši. Tas būtu vērtīgi – uzlabot tieši kultūru un valodu,” pauž studente no Jelgavas Elīna.

“Tas, kas man ir interesanti, ka te var dzirdēt diskusijas un attīstīt domas, lai tās kļūtu asākas un arī inteliģentākas,” norāda festivāla apmeklētājs Jānis.

Ir vēlēšanu gads, un daudzi politiķi ieradušies arī šeit par sevi atgādināt, taču dažus no viņiem “Lampā” “cepinās”. Sestdien notiks vēlēšanu “cepiens”, kurā komiķu asās mēles netaupīs sarkastiskus jokus par politikas procesiem Latvijā.

0 Komentāru