Apelsīnu sula, ko pārdod arī Latvijā, nereti tiek iegūta visai briesmīgos apstākļos

Pievienot komentāru
Apelsīnu sula, ko pārdod arī Latvijā, nereti tiek iegūta visai briesmīgos apstākļos
Steve Webel/Flickr

Apelsīnu sulu, kuru daudz dzeram arī Latvijā, ražo lielākoties no Brazīlijas apelsīniem. Tā ir ienesīga industrija, tomēr daudzi patērētāji Eiropā nezina par cilvēktiesību pārkāpumiem un nabadzību, kādā spiesti dzīvot apelsīnu vācēji plantācijās.

Cilvēktiesību aizstāvju rīcībā esošā informācija liecina, ka katra otrā veikalā nopērkamā apelsīnu sulas paciņa ir no saulainās Brazīlijas, kas ir lielākā šā dzēriena eksportētāja, tomēr, izrādās, ka biznesam, kurā tiek apgrozīti miljardi, ir sava ēnas puse – strādnieki apelsīnu plantācijās dzīvo visai briesmīgos apstākļos.

Skaties foto!

Iztikas minimums Brazīlijā ir ap 14 eiro dienā, bet apelsīnu plantāciju strādnieki nopelna vidēji deviņus eiro, jo samaksa tiek rēķināta par novāktajiem apelsīniem. Vienam cilvēkam dienā nav iespējams novākt tik daudz, lai nopelnītu visu iztikai nepieciešamo. Turklāt novāktos apelsīnus sver plantācijas īpašnieks vai firma, un strādnieki nevar zināt, vai samaksa tiek aprēķināta godīgi.

Lai mudinātu izvēlēties produktus, kas tapuši, ievērojot sociālos un vides standartus, Latvijā un arī citās Eiropas valstīs “zaļie” sākuši īpašu kampaņu.

Skaties video!