Amerikas latvietis pēc desmitiem gadu ilgas prombūtnes atgriežas tēvzemē, lai sakoptu sievas dzimtās mājas

0 Komentāru
Amerikas latvietis pēc desmitiem gadu ilgas prombūtnes atgriežas tēvzemē, lai sakoptu sievas dzimtās mājas
FOTO: LETA

Daudz biežāk pēdējos gados dzirdēti stāsti par latviešiem, kas labāka darba meklējumos no Latvijas aizbrauc. Bet mums tapis zināms stāsts par kādu emocionālu un skaistu atgriešanos. Amerikā dzimušais latvietis Georgs Ričijs 84 gadu vecumā nolēmis atgriezties tēvzemē, lai laulības sešdesmitajā jubilejas gadā uzdāvinātu sievai īpašu dāvanu – sakoptu viņas dzimtās mājas.

Braucot pa izdangātiem meža ceļiem, kas krustām šķērsām caurvij pakalnus netālu no Gaiziņa, paveras interesants skats. Pļavas vidū pakalna galā stāv sarkanbaltsarkana mājiņa, bet pie tās svaigi uzslietā mastā plīvo tādas pašas krāsas karogs. Šis pats karogs te plīvoja līdz 1940. gadam, bet tagad, atgriežoties tēvzemē, to sev līdzi atvedis 84 gadus vecais Amerikas latvietis Georgs.

Georga tēvs Krišs Bagātais uz Ameriku emigrēja jau 1903. gadā, vairoties no iesaukuma cara armijā. Aiz okeāna viņš savu uzvārdu iztulkoja angliski, dodot dēlam uzvārdu Ričijs. Georga vecāki satikās vietējās Latviešu biedrības saietā, un bērnībā ģimenē visi runāja tikai latviski.  Tādēļ par Latviju Georgs sapņojis jau kopš bērnības. Pirmā iespēja apmeklēt tēvzemi viņam radās tikai 1989. gadā.

Sievu Daci viņš satika, strādājot par bārmeni kādā latviešu restorānā. Laulībā izaudzināti četri bērni, un šogad pāris svinēs 60 gadu kāzu jubileju. Tieši tādēļ dāvanā savai Dacei Georgs grib sakopt viņas dzimto Āriņu zemi.

Otrā pasaules kara laikā Āriņu mājas nopostītas līdz pamatiem, bet ģimene ar visu iedzīvi zirga pajūgā aizbēgusi uz Liepāju. No turienes ar kuģi uz Vāciju, bet pēc tam – uz ASV. Tur arī Dace sastapusi Georgu. Pamestības gados mājas pamati apauguši ar krūmiem un kokiem, bet dīķi, kuros Dace bērnībā peldējusies, tā aizauguši, ka nav bijuši pat ieraugāmi. Darbus nācies sākt no nulles – vispirms izcirst krūmus, tad izrakt ceļu, tad uzstādīt namiņu.

Turklāt lielākie darbi vēl priekšā – Georgs, kurš lielāko mūža daļu nostrādājis celtniecībā, tagad plāno iekopt puķu dobes, badmintona laukumu, vistu kūtis un, iespējams, pat golfa trasi.

Tomēr, vai tas viss izdosies, nav atkarīgs tikai no viņa paša. Georgs Latvijā drīkst uzturēties tikai trīs mēnešus. Atšķirībā no sievas, viņš Latvijas pilsonību nav ieguvis automātiski, jo vecāki no Latvijas izceļoja pārāk agri. Tagad tas jāmēģina nokārtot tāpat kā citiem pilsonības gribētājiem.

0 Komentāru