6 komentāri
Amerikas latviešu stāsts: Es gribu izpildīt savu vecāku sapni, jo viņi vēlējās atgriezties dzimtenē
FOTO: Ieva Vārna, Skaties.lv

Šis ir stāsts par Amerikas latviešiem, kuru senči un viņi paši bijuši spiesti pamest dzimteni kara laikā. Tomēr mīlestība pret savu tēvu zemi ir tik spēcīga, ka nav bijusi par šķērsli, lai 84 gadu vecumā atgrieztos dzimtenē, lai iekoptu savu senču zemi.

Georga tēvs Krišs Bagātais uz Ameriku emigrēja jau 1903. gadā, vairoties no iesaukuma cara armijā. Aiz okeāna viņš savu uzvārdu iztulkoja angliski, dodot dēlam uzvārdu Ričijs. Georga vecāki satikās vietējās Latviešu biedrības saietā, un bērnībā ģimenē visi runāja tikai latviski.

Mani abi vecāki pameta Latviju, tēvs aizbrauca 1903. gadā, bet mamma 1911. gadā, kad vēl valdīja Cara laiki. Viņi abi satikās Filadelfijā, ASV. ES piedzimu 1930. gadā, un tas, ko atceros no bērnības, – tēvs gribēja atgriezties dzimtenē ap 1937. gadu, kad Latvija bija brīva. Tomēr sakarā ar Ādolfa Hitlera draudiem tēvs neaizbrauca. Neilgi pēc tam arī sākās karš Eiropā. Mans tēvs nesagaidīja brīdi, kad varētu atgriezties Latvijā, kara laikā viņš nomira.

Par Latviju Georgs sapņojis jau kopš bērnības. Pirmā iespēja apmeklēt tēvzemi viņam radās tikai 1990. gadā.

‘’Atceros, kad abi ar sievu apmeklējām Latviju, kad tā atkal bija brīva. Mēs iebraucām Rīgas ostā ar zviedru kuģi. Man rokās bija Latvijas karogs, kuru organizācija Daugavas Vanagi man uzdāvināja. Mēs to uzcēlām kuģa priekšā, lai visi var redzēt. Tas bija kaut kas neticams, cik daudzi radi un draugi mūs sagaidīja ostā,’’ stāsta Georgs.

Sievu Daci viņš satika, strādājot kādā latviešu restorānā. Laulībā izaudzināti četri bērni, un šogad pāris jau nosvinējis 60. gadu kāzu jubileju. Tieši tādēļ dāvanā savai Dacei Georgs šajā pavasarī atgriezās Latvijā, lai sakoptu viņas dzimto Āriņu zemi.

Ar Dieva palīdzību, ja tas viss izdosies, mēs būsim atpakaļ Latvijā. Nelaime tāda, ka gadi skrien uz priekšu. Pagājušajā gadā mana sieva atguva savas mammas lauksaimniecību, kas 70 gadus bija kolhoza rīcībā. Es aizbraucu uz Āriņu zemi to atjaunot. Nolīdzināju zemi, kas bija pavisam aizaugusi. Vietā, kur agrāk atradās māja, ko kara laikā nodedzināja, novietoju dzīvojamo treileri. Es gribēju iepriecināt savu sievu, lai būtu tā, kā viņa to atceras no savas bērnības.

‘’Tie lauku skati, kas ir Latvijā, un tas svaigais gaiss, nav Floridā. Te viss ir pilnīgi otrādi. Kad es biju Latvijā, man līdzi bija kaudze ar zālēm, kamēr biju tur, man tās nebija nepieciešamas, bet, atgriežoties šeit Floridā, man tās atkal ir vajadzīgas.’’

‘’Es dzīvoju viens treilerī, kur nebija elektrības un ūdens. Es taupīju mucā lietus ūdeni, lai varu nomazgāties. Bet dabas skaistums un brīvība bija tā vērta.’’

Georgs sievas dzimtajā zemē pie treilera mastā ir uzslējis karogu, kas viņam ir svēts un nozīmīgs, tas ir kā apliecinājums mīlestībai pret savu dzimteni.

”Cilvēki šeit ASV ir steidzīgi, nevienam nav laika ar otru sasveicināties un parunāties. Visi alkst pēc lietām, kas patiesībā ir nevērtīgas,” piebilst Floridā dzīvojošais latvietis.

Georgs pauž nožēlu, ka Latvijā jaunieši domā, ka citur ārzemēs ir labāk. ‘’Es varu pierādīt, ka protu dzīvot bez lepnas dzīves. Man bija pāris vistas un svaigas olas katru dienu. Te, ASV, visi ir nobarojušies, tāpēc, ka te viss ir dabūjams, pat tas, kas nav vajadzīgs.’’

”Es gribu izpildīt savu vecāku sapni, jo viņi vēlējās atgriezties dzimtenē.’’

Neticam! Šo visu 86 gadus vecais Georgs īsā laika posmā paveica, esot Latvijā!

Jau vēstījām, ka uzreiz pēc ierašanās Latvijā viņš sācis kārtot pilsonības dokumentus – izgājis virkni medicīnas pārbaužu, saņēmis apstiprinājumu, ka viņš iepriekš nav sodīts utt – diemžēl pilsonību 86 gadus vecais Georgs joprojām nav ieguvis.

TOP komentāri

 • Cilvēks
  +4 +4 0

  Cilvēks

  Šādam cilvēkam, mūsu tautietim, pilsonību nevar piešķirt, taču kaut kādiem krieviem, kam Putins sirdī un kas Latviju un latviešu valodu zākā, pilsonību dāvināsim? Kauns nav, valdītāji?
 • VITĀLIJS GRĀVERS
  +5 +3 -2

  VITĀLIJS GRĀVERS

  Cilvēki!
  Jūs taču saprotat ka uz latviju atgriezties grib tikai pilnīgākais debīliķi....
  par latviju anekdotes var uztaisīt:
  - "cik tu pelni?
  - 350 eiro....
  - o! nedēļā?
  -nē mēnesī!
  - Zēl, vajadzēja mācīties..
  - Es mācījos 10 gadi medicīnā!
  - OMG!!!!!!!
  ===========
  Anekdote? Nē, patiesība!
 • VITĀLIJS GRĀVERS

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl