Ambulatorie un diagnostikas pakalpojumi atvērti, taču mediķi tiem vēl nav gatavi

1 komentārs

No šodienas ar veselības ministres rīkojumu daļēji atjaunoti ambulatorie un diagnostikas pakalpojumi, taču medicīnas iestādes lūdz pacientiem paciesties un nākt tikai galējas nepieciešamības gadījumā. Interese par pakalpojumiem ir liela, bet slimnīcas būs gatavas durvis vērt vien tuvāko dienu laikā, un sola drastiskus drošības noteikumus – nekāda pacientu drūzmēšanās netiks pieļauta.

Stradiņa slimnīcā lielākā pacientu interese tieši pēc kardiologa pakalpojumiem. Ministres piektdienas rīkojums bijis visai negaidīts, tādēļ, lai to īstenotu praksē, būs nepieciešamas pāris dienas. Līdz šim “Stradiņos” palīdzība sniegta 80 ambulatorajiem pacientiem dienā, tagad plānots skaitu palielināt līdz 200 dienā.

“Šobrīd tie pacienti, kas nebija grupās, kuras visu laiku varēja saņemt pakalpojumu, tie, kas ir no šodienas,- nezvaniet! Stradiņa slimnīca diemžēl jaunus pakalpojumus sniegt nevar, jo mums jātiek galā ar to pacientu grupu, kas pie mums pierakstījusies,” norāda Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas valdes priekšsēdētājs Rinalds Muciņš.

Un pat šiem pacientiem jārēķinās, ka būs jāievēro ļoti stingri drošības noteikumi. Pie ieejas – jādezinficē rokas, jāliek sejas maska. Nekādas drūzmēšanās vestibilā! Jānāk tieši uz to laiku, kad konsultācija sarunāta. Iespējams, būs jāpagaida sava rinda ārā.

“Mums ir personāls, kurš slimnīcā nav tik ļoti vajadzīgs, šo personālu primāri izmantosim ambulatoro pakalpojumu sniegšanai. Lai ārsts nepārvietojas ikdienā starp ambulatoro pacientu un nodaļu. Nodaļās hospitalizēti visneaizsargātākie pacienti,” stāsta Muciņš.

Rīgas 1. slimnīcā vispieprasītākie ir izmeklējumi, piemēram, datortomogrāfija. Taču arī šeit pacientus negaida atplestām rokām –  tikšanās klātienē aizvien tiek uzskatīta par ļoti riskantu.

“Pilnīgi noteikti – ja var, tad jāpagaida, kad viss beigsies. Tā nedrošība paliek. Tas ir gan pacientam, gan ārstam aizsardzībai. Tāpat arī ārsti ehokardiogrāfijā ir nolēmuši, ka zvanīs ģimenes ārstiem un prasīs, vai pacientam tik ļoti nepieciešama tieši šajā situācijā veikt izmeklējumu,” saka Rīgas 1. slimnīcas Ambulatorās daļas vadītāja Ilze Reinholde.

Ieklausoties mediķu argumentos, veselības ministre atzina, ka lēmums par durvju atvēršanu ambulatorajiem pacientiem un tiem, kam nepieciešama diagnostika, pieņemts priekšlaikus. Kļūda komunikācijā, saka ministre.

“Atzīstu, ka varējām laicīgāk brīdināt kolēģus. Nebūtu godīgi teikt, ka lēmums nebija vispār paredzams. Ierobežojumi bija noteikti līdz 4. aprīlim. Jāatvainojas gan lielo universitāšu slimnīcu darbiniekiem, pacientiem par ieskriešanās laiku, kas šonedēļ būs, atjaunojot pierakstus un apzinot pacientus,” norāda veselības ministre Ilze Viņķele (AP).

Medicīnas iestādēs laikus brīdina, – pacienti ar augšējo elpceļu saslimšanu pazīmēm netiks pieņemti. Iespēju robežās konsultācijas sniegs attālināti.