Komentāri

Saeimas Juridiskā komisija atbalstījusi Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa aicinājumu saglabāt amata divu termiņu griestus tiesu priekšsēdētājiem. Parlaments iepriekš bija lēmis ierobežojumu atcelt, kas ļautu pretendēt vadīt tiesu visu mūžu. Komisijas deputāti viedokli mainījuši pēc tiesu varas pārstāvju uzklausīšanas, kuru nostāja gan nav vienota.

Norma, kas liedz tiesu vadīt ilgāk par diviem termiņiem jeb desmit gadiem pēc kārtas, ir spēkā kopš 2013. gada. Taču pērn novembrī Saeima likumu laboja, atsakoties no termiņa ierobežojuma. Tas nozīmē, ka vienam tiesnesim būtu iespēja vadīt tiesu kaut visu mūžu.

Prezidents likuma labojumus neizsludināja un atdeva Saeimai otrreizējai caurlūkošanai. Vējonis uzskata, ka ir jānodrošina tiesu priekšsēdētāju rotācija, jo tā palīdz nostiprināt tiesiskumu un mazina stagnācijas risku.

Pirms izlemt, vai Vējoņa aicinājumam atsaukties, Juridiskās komisijas deputāti uzklausīja nozares ekspertus. Pret pilnvaru termiņa ierobežojumu iestājas Tieslietu ministrija.

Irēna Kucina
Tieslietu ministrijas valsts sekretāra vietniece

Mēs uzskatām, ka šiem cilvēkiem, kas šobrīd arī ir darbojušies un veicinājuši tiesu sistēmas attīstību Latvijā, viņiem jānodrošina iespēja kandidēt. Amats netiek garantēts uz mūžu, bet mēs vēlamies redzēt, ka tās ir tikai tiesības.

Savukārt tiesnešu viedokļi dalās. Vieni uzskata, ka tiesu priekšsēdētājiem jāļauj būt amatā neierobežotu laiku.

Līga Ašmane
Jelgavas tiesas priekšsēdētāja

Kabineta durvis virinās nepārtraukti. Neordināras situācijas, jaunas problēmas ir katru dienu. Tad ir prese, tad ir televīzija. Tad ir remonts mājā – tiesas ēkā. Tad nav ūdens, tad ir jāaizstāj darbinieki. Par stagnāciju, par kaut kādu neiešanu attīstībā, tur nevar būt runas.

Tikmēr citi tiesneši ir pārliecināti, ka desmit gadu griesti ir jāsaglabā.

Juris Stukāns
Rīgas apgabaltiesas Krimināllietu tiesas kolēģijas priekšsēdētājs

Tomēr ir jābūt šim ierobežojumam, jo ļoti vienkāršs jautājums jums: mēs Latvijā esam apmierināti ar tiesu sistēmu? Diemžēl aptaujas rāda, ka mēs neesam apmierināti ar tiesu sistēmu. Līdz ar to likumdevējam ir jādomā, lai tiesu sistēmā ik pēc kaut kāda brīža notiek kaut kādas izmaiņas.

Vienoti nav arī deputāti. Pret ierobežojumiem ir opozicionāri no “Saskaņas” un partijas “No sirds Latvijai”.

Gunārs Kūtris
Saeimas deputāts, NSL

Mums vajadzētu vairāk domāt par to, lai cilvēki, kuri ir profesionāļi savos darbos, lai viņi paliek amatos, nevis mainīt mainīšanas pēc.

Tomēr vairums komisijas deputātu atsaucās prezidenta mudinājumam saglabāt desmit gadu amata termiņa ierobežojumu. Juridiskā komisija to atbalstīja ar balsu vairākumu, bet galavārdu deputāti teiks Saeimas sēdē nākamnedēļ, 18. janvārī.

Tieslietu ministrijas apkopotā informācija liecina, ka trešo pilnvaru termiņu vai vēl ilgāk amatā ir aptuveni trešdaļa tiesas priekšsēdētāju – vairāk nekā desmit gadu tiesu vada 12 tiesneši jeb 36% procenti tiesas priekšsēdētāju. Rekordiste amatā ir Gulbenes rajona tiesas priekšsēdētāja Gunta Gulbinska, kura amatā ir jau kopš padomju laikiem. Tiesu viņa ir vadījusi no 1987. gada,  tātad aptuveni trīsdesmit gadus.

Lasi vēl