AM vērtēs uzņēmuma ierosinājumu apmainīt prasībām neatbilstošus respiratorus pret maskām un neizslēdz tiesvedības sākšanu

2 komentāri
AM vērtēs uzņēmuma ierosinājumu apmainīt prasībām neatbilstošus respiratorus pret maskām un neizslēdz tiesvedības sākšanu
Attēlam ir ilustratīva nozīme. (EVIJA TRIFANOVA, LETA)

Aizsardzības ministrija (AM) vērtēs uzņēmuma “Titled” ierosinājumu apmainīt valsts prasībām neatbilstošus respiratorus pret maskām, lai gan neizslēdz iespēju sākt tiesvedību pret uzņēmumu, aģentūrai LETA pastāstīja AM preses pārstāvis Kaspars Galkins.

Ņemot vērā, ka “Titled” piegādātie respiratori tika atzīti par neatbilstošiem noteiktajiem drošības standartiem, Valsts aizsardzības loģistikas un iepirkumu centrs (VALIC) ir informējis uzņēmumu par tālākajām darbībām.

Pirmkārt, tā ir neizlietoto VALIC rīcībā esošo respiratoru “KN95” maiņa vai atmaksa par tiem. 29. aprīlī VALIC saņēma vēstuli no “Titled”, kurā uzņēmums ir izteicis piedāvājumu mainīt neizlietotos aptuveni 350 000 respiratorus pret sertificētām sejas maskām.

Patlaban piedāvātās preces dokumenti ir nosūtīti Patērētāju tiesību aizsardzības centram (PTAC) izvērtēšanai un notiek vēl papildu pieprasīto dokumentu vērtēšana. Tikai pēc tam, kad būs apstiprinājums, ka piedāvātā prece ir atbilstoša visiem kvalitātes standartiem, VALIC piekritīs veikt maiņu.

Otrkārt, VALIC ir pieprasījis uzņēmumam segt izdevumus saistībā ar centra pasūtītajiem respiratoru testiem nepilnu 10 000 eiro apmērā, par ko no uzņēmuma vēl nav saņemta atbilde.

Treškārt, VALIC ir pieprasījis SIA “Titled” kompensāciju par izlietotajiem kvalitātei neatbilstošajiem respiratoriem, par ko vienošanās pagaidām nav panākta. Kompensācijas summu ministrijā neminēja.

“Ja netiks panākta vienošanās par visām iepriekš minētajām pozīcijām, tad nav izslēdzama tiesvedība,” norādīja AM pārstāvis.

Jau ziņots, ka iepriekš starptautiskā laboratorijā Polijā secināts, ka pērn pavasarī Latvijas iestādēm iepirktie aptuveni miljons respiratoru nav atbilstoši noteiktajām prasībām. Šos uzņēmums “Titled” aizsardzības resoram piegādāja pavasarī un tos nodeva lietošanai valsts un pašvaldību iestādēs.

VAMOIC 9.aprīlī noslēdza divus līgumus ar SIA “Titled” par respiratoru (KN95) iegādi. Respiratori KN95 ir pielīdzināmi FFP2 respiratoru aizsardzības pakāpei.

Ņemot vērā aprīlī pastāvošo individuālo aizsardzības līdzekļu deficītu un problēmas ar to testēšanu, respiratoru testi tika veikti Igaunijā neakreditētā laboratorijā.

Vienlaikus ministrija informēja Ministru kabinetu par problēmām ar respiratoru kravas pieņemšanu, jo nebija iespējas veikt kvalitātes pārbaudi akreditētās laboratorijās Eiropā to pārslodzes dēļ.

Tomēr, reaģējot uz tajā brīdī pastāvošo individuālās aizsardzības līdzekļu trūkumu valstī, Ministru kabinets nolēma atļaut AM pieņemt kravu, pamatojoties uz vietējiem un Igaunijas laboratorijas testiem. Papildus tam valdība deleģēja AM nosūtīt respiratoru paraugus sertificētai laboratorijai.

VAMOIC nosūtīja abu līgumu ietvaros saņemto respiratoru paraugus testēšanai uz akreditētu laboratoriju “Central Institute for Labour Protection – National Research Institute”, kas atrodas Polijā. Ņemot vērā laboratoriju noslodzi visā Eiropā, pārbaužu rezultāti tika saņemti pērn 28.oktobrī.

Testos secināts, ka pirmās kravas respiratori atbilst lielākajai daļai kvalitātes prasību FFP2 aizsardzības pakāpei, izņemot divos no desmit paraugiem konstatēta nedaudz pārsniegta gaisa noplūde. Minētā neatbilstība ir ar zemu risku, tādēļ respiratori ir izmantojami.

Savukārt otrajā kravā piegādātie respiratori nav atbilstoši noteiktajām prasībām. Pirmajā līgumā par 145 000 eiro tika piegādāti 50 000 respiratoru, bet otrajā kravā par 2 898 666 eiro tika saņemti aptuveni 999 500 respiratoru.

Jelgavā reģistrētā uzņēmuma “Titled” īpašnieks ir Nauris Grosu. 2019. gadā uzņēmums apgrozīja 624 760 eiro un strādāja ar 34 393 eiro peļņu. 2020. gadā uzņēmums jau apgrozīja 3 817 434 eiro un strādāja ar 452 554 eiro peļņu.

Lasi vēl:

2 komentāri