Komentāri

Izņēmuma gadījums vai sistēma? Par ko liecina Latvijas valstij neglaimojošais gadījums, kad, aizbildinoties ar diplomātisko neaizskaramību, automašīnā ar mūsu valsts diplomātiskajām numurzīmēm no Baltkrievijas mēģina ievest Lietuvā kontrabandas cigaretes? Latvijas Ārlietu ministrijas vērtējumā, šis bijis tikai viens incidents, savukārt Lietuvas muitnieki atzīst, ka viņiem ar līdzīgiem gadījumiem nākas saskarties ik pa laikam.

Izrādās, ka auto ar diplomātiskajām numurzīmēm var izmantot ne tikai, lai pār valstu robežām pārvadātu slepenus dokumentus, bet arī lai piepelnītos ar kontrabandu. Jau vēstīts, ka Lietuvas muitnieki uzgājuši apjomīgu nelegālu cigarešu kravu kādas Latvijas vēstniecības Baltkrievijā tehniskās darbinieces dzīvesbiedra automašīnā. Lai gan kontrabandists nav diplomāts, viņa pārvietošanās līdzeklim bija diplomātiskās numurzīmes.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Kaunpilnais incidents noteikti nenāk par labu Latvijas imidžam Lietuvā. Ārlietu ministrija gan cenšas no atbildības par notikušo pilnībā norobežoties.

Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs šodien īpaši akcentēja, ka automobilis tomēr nav piederējis Latvijas vēstniecībai Baltkrievijā, bet gan pašam kontrabandistam. Proti, diplomātiskās numurzīmes drīkst lietot ne tikai paši diplomāti. Tādas piešķir arī vēstniecību darbinieku un viņu ģimenes locekļu privātajiem auto. Ārlietu ministrijā norāda, ka tā esot vispārpieņemta starptautiska prakse, kas izriet no Vīnes konvencijas. Pēc Rinkēviča domām, līdz ar to šī neesot Ārlietu ministrijas, bet pašu kontrabandistu un Lietuvas tiesībsargu atbildība.

Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs

FOTO: LETA

FOTO: LETA

Ja šis ir ģimenes auto, tad acīmredzot, tā ir pašas ģimenes atbildība vai pašas ģimenes problēma, kā viņa šo auto lieto. Tas fakts, ka cilvēks ir pārkāpis likumu un notiek izmeklēšana, tas paliek tiesībaizsardzības iestāžu kompetencē.

Fakts, ka vēstniecību darbinieki un viņu ģimenes locekļi tik viegli var tikt pie diplomātisko numuriem, liek uzdot jautājumu, cik izplatīta ir šāda piepelnīšanās ar kontrabandu diplomātiskā aizsega ēnā. Rinkēvičs uzstāj, ka šis bijis tikai izolēts gadījums.

FOTO: LETA

FOTO: LETA

Privātpersonu pastrādātas muļķības nevar attiecināt uz Ārlietu ministrijas sistēmu. Ārlietu ministrija nekādas problēmas neredz, jo es tikko izstāstīju tik ilgi un plaši.

Ārlietu ministrijā LNT ziņām atbildēja, ka šis ir pirmais gadījums, kad konstatēs, ka Latvijas diplomātisko aizsegu izmanto kontrabandisti. Latvijas Muitā skaidro – ja automašīnā neatrodas diplomāts, tad tikai numurzīme viņu nepaglābs. Bez dokumenta, kas cilvēkam garantē diplomātisko imunitāti, tas esot tāds pats ceļotājs kā visi pārējie un viņa auto drīkst pārbaudīt.

Latvijas muita gan neesot atklājusi nevienu gadījumu, kad, šķērsojot Latvijas-Krievijas vai Latvijas-Baltkrievijas robežu, mūsu valsts vai citu valstu pilsoņi, izmantojot diplomātiskās numurzīmes, cenšas valstī ievest kontrabandu.

Tāpēc varētu šķist, ka problēmas tiešām nav, taču Lietuvas pieredze liecina par pretējo. Lietuvas muitā stāsta, ka pagājušā un šī gada laikā Lietuvas robežas kontrole atklājusi veselus sešus gadījumus, kad kontrabandisti mēģina darboties diplomātisko numurzīmju aizsegā.

Arī pārējos gadījumos šādi rīkojušies Baltkrievijā bāzēto vēstniecību tehniskie darbinieki vai viņu radinieki. No kurām valstīm viņi bijuši, Lietuvas muita gan neatklāj. Lietuvas muitā arī skaidro, ka šādu darboņu auto pārbaude ir apgrūtināta, nevis tik pat vienkārša kā jebkura cita ceļotāja transporta līdzekļa pārmeklēšana.

Tātad Lietuvas muitnieku stāstītais liek secināt, ka vismaz uz kaimiņvalsts robežpunktiem šāds cigarešu kontrabandas paveids ir gana izplatīts. Vienlaikus var tikai minēt, kāpēc Lietuvā atklāti seši gadījumi, bet Latvijā neviens.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl