Alus ražotāji sašutuši par koalīcijas nodomu mazināt akcīzi tikai stiprajam alkoholam

Pievienot komentāru

Par spīti Veselības ministrijas iebildumiem un skaļiem alus ražotāju protestiem, visticamāk, stiprajam alkoholam jūlijā par 15% tiks samazināta akcīze. Valdošā koalīcija uzskata, ka nevar nereaģēt uz Igaunijas lēmumu akcīzi mazināt, kas būtiski samazinātu pierobežas tirdzniecību un valsts budžetā iesistu pamatīgu robu.

Pagājušonedēļ Saeima konceptuāli atbalstīja Finanšu ministrijas ierosinājumu samazināt akcīzi šņabim, viskijam un citam stiprajam alkoholam par 15%. Valdošās koalīcijas plānu asi kritizē pašmāju alus ražotāji, atgādinot, ka Igaunijas valdība par 25% akcīzi samazina visa veida alkoholam, tostarp alum.

“Ja mēs zaudēsim pierobežas tirgu, tie būs būtiski zaudējumi, un es neredzu nekādu pamatu, kāpēc mēs būtu tiesīgi vienu kategoriju nostādīt priviliģētā stāvoklī par citu, it sevišķi, ja mēs alu izsenis esam pieņēmuši uzskatīt par nacionālo produktu, tad kāpēc stiprajiem dzērieniem būtu jādod kādas privilēģijas. Tāpēc mēs uzskatām, ka akcīze ir jāsamazina arī alum,” saka Latvijas Alus darītāju savienības izpilddirektors Pēteris Liniņš.

Otrdien valdošā koalīcija bija iecerējusi vētīt akcīzes samazināšanu, tomēr laika trūkuma dēļ jautājumu neizskatīja. Veselības ministrija gan uzskata, ka jebkāda veida alkohola akcīzes samazināšana nav tālredzīgs solis. Tas veicinās alkohola lietošanu un būs arī nepareizs signāls uzņēmējdarbības attīstībai.

“Mēs spēlējām uz ļoti primitīvu biznesu, proti, nodokļu starpību pierobežā, kur tur ir tā augstā pievienotā vērtība. Es ļoti ceru, ka, ja šis tiks atbalstīts, tas būs īslaicīgs risinājums, to mēs arī kā “Attīstībai/Par!” atbalstīsim. Manuprāt, tam nebūtu jābūt ilgāk kā līdz gada beigām,” norāda veselības ministre Ilze Viņķele (AP).

Tomēr, visticamāk, akcīzes tiks samazināta tikai stiprajam alkoholam. Iemesls, ir tas, ka arī pie samazināta akcīzes nodokļa alus cena Igaunijā tāpat būs augstāka nekā Latvijā. Savukārt stiprajiem dzērieniem, Latvijai saglabājot pašreizējo akcīzes likmi, cenu atšķirība faktiski zustu. Premjera partija gan sola, ka akcīzes mazināšana ir pagaidu risinājums, lai valsts budžets nākamgad nezaudētu 90 miljonus eiro un piespiestu igauņu valdību lēmumu pārskatīt.

“Mums ir jābūt savai kārtij, esot uz sarunām, un samazinājums ir ļoti laba kārts, lai nākotnē mēs pieņemtu kādu kompromisu. Es saprotu veselības ministrijas argumentus, bet mums nākamgad daudzas sociālas programmas ir jāizpilda,” teic “Jaunās Vienotības” Saeimas frakcijas vadītājs Ainars Latkovskis.

Ceturtdien šo jautājumu skatīs Saeimas ārkārtas sēdē, un pirms tās atbildīgajai Budžeta komisijai, būs jālemj, vai piedāvāt akcīzes samazināšanu arī alum.