Alkohola akcīzes karš: Saeima triecientempā maina nodokļa likmi

10 komentāri
Alkohola akcīzes karš: Saeima triecientempā maina nodokļa likmi
VLADISLAVS PROŠKINS, F64

Latvija bez vilcināšanās reaģējusi uz Igaunijas lēmumu samazināt akcīzes nodokli alkoholam. Saeimas Budžeta komisija trešdien atbalstījusi priekšlikumu samazināt akcīzi stiprajam alkoholam. Un plānots, ka jau ceturtdien Saeimas sēdē izmaiņas triecientempā tiks pieņemtas galīgajā lasījumā, lai jaunā likme stātos spēkā 1. jūlijā – tāpat kā Igaunijā.

Igaunijas lēmumu no pirmā jūlija par ceturto daļu samazināt akcīzes nodokli vairākiem alkoholisko dzērienu veidiem premjerministrs Krišjānis Kariņš (JV) salīdzinājis ar karu, jo esot pārkāpta starpvalstu vienošanās. Tāpēc Latvijai neatliekot nekas cits, kā atbildēt ar likmes samazināšanu.

Un atbildes soļi tiek sperti strauji. Saeimas Budžeta komisija šodien lēma par Finanšu ministrijas (FM) piedāvājumu akcīzes nodokli stiprajam alkoholam no pirmā jūlija samazināt par 15%.

Ministrija lēš, ka, neko nedarot, budžetā gadā rastos aptuveni 90 miljonu eiro iztrūkums, jo igauņiem un somiem vairs nebūtu izdevīgi alkoholu iegādāties Latvijā. Un lai gan arī, samazinot likmi, ieņēmumu kritums būs, tas netiek prognozēts tik straujš.

“Lai aizsargātu savus iedzīvotājus, lai aizsargātu savu ekonomiku, lai aizsargātu savu budžetu, par nožēlu mums ir jāpieņem šāda veida īstermiņa risinājumi,” norādīja Budžeta komisijas vadītājs Mārtiņš Bondars (AP).

Pret nodokļa samazināšanu iestājas opozīcijas deputāti. “Viss tas tiek darīts alkohola tirgotāju interesēs, un dažām tur pierobežas reģionā. Kas tur, pašvaldību vadītājiem un tā. Tas ir nožēlojami, kolēģi. Vienkārši nožēlojami,” pauda Saeimas deputāts Vjačeslavs Dombrovskis (S).

Un trauksmi ceļ Veselības ministrija (VM). “Mums jau tagad, ar pašreizējo akcīzes nodokli alkoholam, katrs piektais Latvijas iedzīvotājs piedzeras reizi mēnesī vai biežāk. Tas nozīmē, ka, padarot alkoholu lētāku, šī piedzeršanās būs vairāk. Vairāk būs aknu cirozes. Vairāk būs alkohola psihozes. Vairāk būs sirds asinsvadu slimības, ļaundabīgi audzēji,” vērsa uzmanību VM Sabiedrības veselības departamenta direktore Santa Līviņa.

Taču ar koalīcijas balsu vairākumu priekšlikums samazināt akcīzi stiprajiem dzērieniem tika atbalstīts. Lēmums, kā viņi paši saka, pieņemts “ar grūtu sirdi”.

“Šī ir nelaimīgākā diena laikam šogad šajā komisijā. Jo es vēl pagājušajā nedēļā cerēju, ka tas nebūs un tas nenotiks,” sacīja Saeimas deputāte Ilze Indriksone (NA).

Plānots, ka likuma izmaiņas steidzamības kārtībā Saeima pieņems jau ceturtdien vienas sēdes laikā. Tiesa gan, vēl iespējamas korekcijas, jo akcīzes samazinājumu prasa arī alus ražotāji.

“Šobrīd pa nakti ir tapis priekšlikums, kas ar mums vispār nav saskaņots, un tagad mēs tiekam nostādīti fakta priekšā – rītdien balsosim. Mēs kategoriski iebilstam,” sacīja Alus darītāju savienības izpilddirektors Pēteris Liniņš.

Pirms ceturtdienas galīgā balsojuma Zemkopības ministrija sola iesniegt savus priekšlikumus, lai censtos panākt akcīzes nodokļa samazināšanu arī alum.