Algas aug, bet – ne pietiekami. Slimnīcu ārsti neapmierināti ar atalgojuma sistēmu

2 komentāri
Algas aug, bet – ne pietiekami. Slimnīcu ārsti neapmierināti ar atalgojuma sistēmu
Foto: NY Times / LETA

Veselības nozare šogad saņēmusi lielāko finansējuma pieaugumu, taču mediķu darba samaksa slimnīcās joprojām ir ļoti atšķirīga.

Par to liecina otrdien Saeimas komisijā notikusī diskusija. Dažviet ārstam par sarežģītu operāciju maksā vien deviņus eiro, bet citur dakteri spēj nopelnīt līdz 4000 eiro mēnesī.

Veselības nozarei šogad atvēlēts viens miljards eiro. Tas ir lielākais veselības nozares palielinājums Latvijā. Par aptuveni 200 miljoniem vairāk nekā pērn. Par to gandarījumu pauž Veselības ministrija, jo “uz papīra” skaitļi patiešām ir iepriecinoši – dažviet ārstu alga augusi pat par 80%. Ārsti atzīst, – pelnām vairāk, bet, lai nopelnītu, strādājam vairāk, nekā vajadzētu.

 

Jevgēņijs Kalējs
Latvijas Slimnīcu biedrības priekšsēdētājs

Tas, ka ārsti strādā uz pusotru slodzi, un vidēji saņem vairāk, tā ir cita lieta. Viņiem asinis pa degunu nāk ārā! Traumu slimnīcā vadošiem speciālistiem ar 20, 30 gadu stāžu darba alga ir 900 eiro. Viņi veic labākās operācijas Latvijā. Tāda diemžēl ir tā situācija. Viņi strādā divās, trijās vietās.

Alūksnes slimnīcā lielākais atalgojuma pieaugums ir māsām – par 30%. “Algu pielikums lielākais iznāca medmāsām, lai varētu noturēt, jo ir liels pieprasījums. NMPD un Kājinieku skola, kas ņem medmāsas. Mums jāspēj konkurēt!” noteic slimnīcas vadītāja Maruta Kauliņa.

Slimnīcu nemedicīnas personālam algas neaug. Tas nozīmē, ka pamatīgas problēmas var rasties ar datorspeciālistu piesaisti.

Mediķiem neskaidrības rada arī samaksas diversifikācija, piemēram, viens no algas aprēķina veidiem – samaksa par nostrādātajām minūtēm.

 

Tatjana Ešenvalde
Priekules slimnīcas valdes priekšsēdētāja

Sarežģīta operācija iet divas stundas. Viņš par to operāciju bruto saņem deviņus eiro – neviens ārsts par tādu algu nestrādās! Mums jāmaksā savādāk. Tāpēc jau tā apmaksas sistēma šķobās.

Latvijas slimnīcās algu atšķirības ir milzīgas. Vidzemes slimnīcas vadītājs ar lepnumu uzsver, ka viņa vadītā iestāde var samaksāt ļoti labas algas, ja runa ir par augstākās raudzes speciālistiem.
Uģis Muskovs
Vidzemes slimnīcas valdes priekšsēdētājs

Mums daudziem speciālistiem jau tagad ir trīs un četri tūkstoši alga. Ja būs nepieciešams – maksāsim vairāk! Ja tirgus spiediens būs tāds. Mēs nevaram atļauties palikt bez personāla.

Muskovs kolēģiem atklāj panākumu recepti: labs līgums ar Nacionālo veselības dienestu, adekvāta pacientu plūsma, kā arī pietiekami liels un kvalificēts personāls. Ja slimnīcas vadība spēj šos trīs punktus izpildīt, rezultātam vajadzētu iepriecināt kā ārstus, tā pacientus.

2 komentāri