Akustiskās koncertzāles visdārgākais variants – Kongresu nama pārbūve

Pievienot komentāru

Turpinās sarunas par akustiskās koncertzāles būvniecību. Piektdien Kultūras ministrija (KM) koalīcijas partijas iepazīstināja ar savu plānu par tās celtniecību. Kļuvis skaidrs, ka, visticamāk, netiks īstenots plāns par Kongresu nama pārbūvi.

Izrēķināts, ka tas būtu visdārgākais iespējamais variants. Politiķiem būs jāizvēlas koncertzāles vieta starp atlikušajiem diviem variantiem – AB dambi vai Andrejostu.

Katrai no trim apsvērtajām akustiskās koncertzāles atrašanās vietām ir savi trūkumi. AB dambis, par ko iestājas KM, pirms būvniecības jāstiprina un daudz naudas jāiegulda infrastruktūras un komunikāciju izveidē. Zeme Andrejostā saistīta ar ekspremjera Andra Šķēles ģimeni, kā arī būvniecības gadījumā būtu jāpārplāno Eksporta iela. Savukārt Kongresu nams būtu nopietni jāpārbūvē un zeme jāatsavina Rīgas pašvaldībai, kas arī sadārdzinātu izmaksas.

Pēc sarunām secināts, ka tieši Kongresu nama variants ir visdārgākais un ir atmetams.

AB dambja priekšrocība ir tāda, ka nav jārīko jauns metu konkurss – aprit 13 gadi kopš arhitekta Anda Sīļa skiču projekts uzvarēja konkursā. Kā stāsta arhitekts, viņš kā lētāko variantu saredz būvniecību uz AB dambja, taču vajadzības gadījumā koncertzāles veidolu varētu piemērot arī Daugavas otram krastam Andrejostā.

Tam nepiekrīt ministrija, sakot, ka Andrejostas gadījumā nākšoties sludināt jaunu metu konkursu. AB dambja un Andrejostas projektu izmaksas lēstas aptuveni līdzīgi – apmēram 85 miljoni eiro, neskaitot priekšdarbus. Kopējās izmaksas varētu pieaugt līdz pat 130 miljoniem.

No Eiropas Savienības fondiem koncertzāles celtniecībai ir rezervēti 23 miljoni eiro, pārējā nauda jāmeklē citur. Tā kā Rīgas pašvaldība nav gatava iesaistīties ar līdzfinansējumu, ministrija pieļauj publisko un privāto partnerību, kurā partneris iegūs iespēju būvēt nozīmīgo ēku, pēc tam ilgākā laika posmā atgūstot ieguldīto finansējumu. Otra iespēja – valsts budžets.

Lai nepazaudētu ES finansējumu, darbs jāsāk – vēlākais – 2021. gadā.